Česky English

Úvodní stránka Aktuality Sonda ExoMars pracuje bezvadně

Sonda ExoMars pracuje bezvadně

23.3.2016

Sonda ExoMars pracuje bezvadně

Start mise ESA ExoMars k Marsu proběhl bez problémů. A stejně tak ukázkově se nyní chová i sonda TGO (Trace Gas Orbiter).

Sonda je společným podnikem ESA a Roskosmosu. TGO a připojený výsadkový demonstrátor Schiaparelli (má za cíl prověřit vstup do atmosféry cílové planety, její průlet a přistání na povrchu) jsou nyní na cestě k Marsu poté, co 14. března odstartovaly z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Po desetiminutovém letu dopravila třístupňová raketa Proton-M horní stupeň Briz-M a vynášené zařízení ExoMars na úvodní parkovací oběžnou dráhu.

V následujících deseti hodinách byly provedeny čtyři zážehy motoru Brizu-M, který následně uvolnil ExoMars na meziplanetární dráhu k Marsu. Odletová rychlost se od plánované lišila jen o 1,5 m/s!

„Díky sestavě Proton-Briz jsme dosáhli extrémně vysoké přesnosti navedení. Díky našim ruským kolegům jsme tak nyní přesně na cestě k Marsu,“ uvedl letový ředitel ESA Michel Denis.

„Po kritických prvních dnech ve vesmíru můžeme konstatovat, že TGO pracuje bezvadně. V následujících dvou týdnech budeme kontrolovat a přejímat jeho systémy, a to včetně energetických, komunikačních, orientačních, řídicích a navigačních.“

V následujících týdnech pak přijde na řadu zevrubná kontrola modulu Schiaparelli, který putuje k Marsu připojený na hlavní sondě TGO.

Počínaje dubnem pak tým ExoMars v řídicím středisku v německém Darmstadtu začne s jednotlivými vědeckými týmy zapínat a kontrolovat výzkumné přístroje na palubě.

Stejně tak bude v dubnu zapnuto a zkontrolováno rádiové zařízení Electra, které dodala NASA.

V červnu pak vědecké řídicí středisko v zařízení ESA nedaleko Madridu začne pracovat s jednotlivými týmy v různých institucích a také vědeckém operačním středisku Roskosmosu. Stane se tak v rámci testů přístrojů přibližně v polovině přeletu.

 

Jediný problém k řešení

Jediný problém, který byl dosud zaregistrovaný, a to jen několik hodin po navázání spojení, je s teplotou hlavního motoru sondy. Ten bude využití během přeletu ke korekcím trajektorie a následně k navedení na oběžnou dráhu Marsu. Teplota přitom rostla více, než se očekávalo.

Po konzultaci s techniky z firmy Thales Alenia Space France (výrobce TGO) bylo rozhodnuto, že postačí pouhá změna orientace sondy ve vesmíru. Jde přitom o odklon o pouhých několik stupňů, díky čemuž už není tryska nasměrována přímo ke Slunci. Trik zabral a teplota se vrátila k očekávaným hodnotám.

„Je evidentní, že evropský průmysl, který postavil sondu ExoMars, odvedl skvělou práci,“ uvádí Michel Denis.

Ve čtvrtek 17. března večer deklaroval řídicí tým fázi LEOP (Launch and Early Orbit Phase) – což bývá jedna z nejkritičtějších fází v životě každé mise – za uzavřenou. Zároveň dokončil svoji práci v hlavním řídicím sále v Darmstadtu.

Od tohoto okamžiku jsou rutinní operace prováděné z menšího sálu, kde je prostor a vybavení sdílené s dalšími meziplanetárními misemi.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.