Česky English

Úvodní stránka Aktuality Sonda ExoMars poprvé spatřila Mars

Sonda ExoMars poprvé spatřila Mars

17.6.2016

Sonda ExoMars poprvé spatřila Mars

Sonda ExoMars TGO tento týden získala první snímky Marsu. Stalo se tak v rámci přípravy na přílet k Rudé planetě v říjnu letošního roku.

ExoMars je společná mise ESA a Roskomosmu, přičemž vypuštěna byla 14. března letošního roku a dosud urazila necelou polovinu z cesty dlouhé 500 miliónů kilometrů. Zatímco první snímek zachycující hvězdy pořídila sonda ExoMars TGO (Trace Gas Orbiter) přibližně měsíc po startu, nyní zaměřila svůj pohled na cílovou destinaci.

Sonda a Mars byly 13. června 41 miliónů kilometrů od sebe: v tu chvíli byl nový snímek pořízený. Ačkoliv se nedá srovnávat se záběry ve vysokém rozlišení z jiných sond přímo u planety, jde o důležitý krok pro tým připravující kameru.

„Snímky potvrdily citlivost přístroje a jsou ostré,“ komentuje spolutvůrce systému CSSIS (Colour and Stereo Surface Imaging System) z Bernské univerzity Antoine Pommerol. „Zdá se, že je dobře zaostřená a úroveň signálu je velmi blízko předpokládaným hodnotám.“

S tím, jak se bude sonda přibližovat k Marsu, budou snímky čím dál více podrobnější.

„I teleskopy na Zemi nebo Hubbleův kosmický teleskop na její oběžné dráze nabízejí lepší rozlišení, než jakého je dnes schopna dosáhnout kamera sondy TGO. Ale musíme si uvědomit, že zatím jsme ještě od Marsu opravdu daleko,“ podotýká hlavní tvůrce kamery Nicolas Thomas.

„Pokud bude přístroj pracovat podle očekávání, předpokládáme, že během druhého říjnového týdne překonáme kvalitou snímků to, co je dosažitelné ze Země. Následovat pak bude rychlé zlepšování rozlišení.“

Na cestě k cíli tak zbývají ještě čtyři měsíce, přičemž řídicí tým bude pokračovat ve studiu dat sbíraných cestou.

„Všechno, co nyní děláme, nám pomáhá pochopit a kalibrovat přístroj,“ dodává Nicolas Thomas. „Musíme se na vše důkladně připravit.“

Sonda by měla vstoupit na oběžnou dráhu kolem Marsu 19. října: ve stejný den, kdy má demonstrátor Schiaparelli – uvolněný ze sondy o tři dny dříve – přistát na Marsu.

Zatímco hlavním cílem modulu Schiaparelli je demonstrace klíčových technologií nezbytných pro budoucí přistání, orbitální sonda s kvartetem přístrojů bude mít za úkol studovat stopové plyny v atmosféře. Hlavní zájem mají přitom vědci o metan, který může ukazovat na aktivní geologické nebo biologické procesy na planetě.

Kamera bude sloužit ke studiu geologických útvarů, a to zvláště takových, které mohou být spojené se zdroji plynů. Mezi ně patří například sopky.

Také další přístroje na sondě projdou v nejbližších dnech kontrolou. Příští měsíc, přesně 28. července, pak sonda uskuteční velkou korekci své letové trajektorie, která ji nasměruje na setkání s Marsem.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.