Česky English

Úvodní stránka Aktuality Simulované vstupy do atmosféry pro bezpečnější družice

Simulované vstupy do atmosféry pro bezpečnější družice

26.2.2016

Simulované vstupy do atmosféry pro bezpečnější družice

Není to zcela obvyklá praxe, aby se konstruktéři kosmických zařízení věnovali záměrné destrukci družic. Nyní se ovšem v rámci ESA dal dohromady tým, který bude zkoumat právě tento úkol. Půjde o kulminaci čtrnáctiměsíčního projektu „Design for Demise“ (Návrh pro zánik).

Nová pravidla týkající se řízení kosmické třmět požadují, aby budoucí mise měly menší pravděpodobnost, než 1 ku deseti tisícům, aby byl někdo na zemském povrchu zasažený úlomky.

Nejjednodušší řešení představuje řízený zánik nad nekonečnými plochami oceánů. Jenže to by vyžadovaly významné množství pohonných látek, což by vedlo k větším družicím a potřebě větších (a dražších) nosných raket.

Lepší alternativou je navržení a výroba družic tak, aby z co největší části shořely v atmosféře. Výrobci, kteří spolupracují s iniciativou Clean Space – což je aktivita mající za cíl chrání jak kosmické, tak pozemské prostředí – proto zkoumají právě tuto možnost. Děje se tak v rámci širšího programu nazvaného CleanSat.

„Clean Space vyzval průmysl, aby zhodnotil všechny možné techniky. Tak bude možné zjistit, jaký dopad mají na jednotlivé oblasti konstrukce družic, jako je nosná kostra, pohon, energetika nebo řízení,“ vysvětluje vedoucí iniciativy Clean Space Luisa Innocenti.

Technické středisko ESA v nizozemském Noordwijku je vybaveno síťovými softwarovými nástroji, které dovolují konstruktérům spolupracovat na jednom návrhu společně – a to v reálném čase.

Studie pak identifikují nejkritičtější položky, které s velkou pravděpodobností přežijí průlet atmosférou. Jde typicky o nádrže na pohonné látky z titanu, gyroskopy, optické vybavení nebo vyvažovací zátěž.

Následně jsou doplněny informace o klíčových faktorech majících vliv na přežití průletu každé položky. Nejde totiž jen o materiál, ze kterého jsou vyrobeny a o jeho hmotnost, ale také o geometrii, sílu stěn nebo pozici v rámci celé družice, neboť stínění dalšími prvky výrazně ovlivňuje celkový tepelný tok.

Navrženo bylo mnoho zlepšení. Počínaje náhradními materiály přes lepší rozmístění jednotlivých komponent v rámci družic (aby byly kritické položky vystaveny vyššímu tepelnému toku) až třeba po částečný rozpad struktury během průletu atmosférou („garantovaná destrukce“).

Tyto návrhy jsou pak nakonec individuálně aplikovány na aktuální misi: v tomto případě na družice dálkového průzkumu Země Sentinel-1 a Sentinel-2. Díky tomu jsou identifikována místa, kde vyžadují další šetření.

„Téma je vysoce komplexní a ESA v něm představuje světového lídra,“ dodává Friederike Beyer, který se na studii podílel. „Vznikají úžasné technické diskuse, i když často je velmi těžké dosáhnout nějakého jasného závěru.“

„Výsledky ale ukazují, že tyto techniky mohou představovat skutečná zlepšení. Ovšem k tomu, abychom dosáhli cíle, bude třeba další práce na studiu jednotlivých elementů družic nebo softwarových nástrojích.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.