Česky English

Úvodní stránka Aktuality Signál systému Galileo pokrývá větší část oblohy

Signál systému Galileo pokrývá větší část oblohy

2.2.2016

Signál systému Galileo pokrývá větší část oblohy

Devátá a desátá evropská družice systému Galileo začaly vysílat operační navigační signál.

Oba satelity byly do vesmíru vypuštěny společně 11. září loňského roku.

Jakmile se oba bezpečně dostaly na oběžnou dráhu a jejich systémy prošly aktivací, bylo zapnuto také jejich navigační vybavení plus transpondéry vyhledávacích a záchranných služeb. Vše následně prošlo rozsáhlými testy, které měly za cíl ověřit, zdali veškeré vybavení pracuje v souladu se specifikacemi systému Galileo.

Měření rádiových signálů z družic byla provedena ve středisku ESA Redu v Belgii. Zde je k těmto účelům vybudována parabolická anténa o průměru 20 metrů, která je schopná ve vysokém rozlišení analyzovat podobu signálu.

Kromě vyhodnocení toho, že družice fungují tak, jak bylo očekáváno, tak má testovací kampaň za cíl potvrdit jejich správnou funkčnost v návaznosti na celosvětovou pozemní síť Galileo.

Testování bylo koordinováno ze středisek GCC (Galileo Control Centre) v německém Oberpfaffenhofenu (odkud byly řízeny družice) a v italské Fucino (kde bylo sledováno poskytování navigačních služeb).

„Jedná se o první opakované vypuštění družic řady Galileo FOC (Full Operational Capability), které mají některé odlišnosti z hlediska orbitálního testování,“ vysvětluje Christian Lezy, který má na starosti zkušební kampaň vedenou z Redu.

„Všechny testy přitom proběhly naprosto hladce. A navíc paralelně s rutinním provozem zbytku flotily.“

Operační tým pod vedením firmy SpaceOpal GmbH dokončil testovací kampaň několik dní před plánovaným termínem. Družice tak mohly začít vysílat platný navigační signál od 29. ledna 2016.

Následující pár družic Galileo s pořadovým číslem 11 a 12, který byl vypuštěný do vesmíru 17. prosince, nyní prochází svou vlastní fází testování. Jakmile bude úvodní sekvence LEOP (Launch and Early Operations Phase) dokončena ze střediska v továrně v Toulouse pod vedením francouzské kosmické agentury CNES, byly obě družice předány v době vánočních svátků v loňském roce do péče střediska v Oberpfaffenhofenu.

„Byla dokončena přejímka platformy. Stejně tak došlo k zastavení nežádoucího pohybu na oběžné dráze a byly provedeny přesné poziční manévry. Poté následovala aktivace palubního navigačního vybavení. Dále jsou na řadě družice Galileo 13 a 14, které prošly veškerými předletovými testy ve středisku ESA ESTEC v nizozemském Noordwijku. Nyní jsou skladovány v očekávání startu.

Výroba zbývajících dvanácti družic pak jede naplno v továrně OHB v německých Brémách.

Kompletní sestava systému Galileo se bude skládat z 24 družic rozmístěných ve třech orbitálních rovinách, k nimž budou do každé roviny umístěny dva satelity tvořící „aktivní zálohu“. Ty budou připraveny kdykoliv se aktivně zapojit do vysílání navigačního signálu v případě, že kterákoliv operační družice Galileo selže.

Družice Galileo, které jsou dnes ve vesmíru, vysílají navigační signály pro potřeby technického ověření. Využívají je inženýři systému, stejně jako firmy v navigačním průmyslu, aby už dnes mohly připravit produkty a služby kompatibilní se systémem Galileo.

Aktuální stav celé sestavy systému Galileo je možné sledovat na stránce GNSS Service Centre Evropské komise.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.