Česky English

Úvodní stránka Aktuality Sentinel-3A se veze na vlnách

Sentinel-3A se veze na vlnách

4.3.2016

Sentinel-3A se veze na vlnách

Po prvních úchvatných snímcích z družice Sentinel-3A, což je nejnovější družice systému GMES/Copernicus, nám tato nyní ukazuje jak další z jejích přístrojů – výškoměr – bude sledovat změny mořské hladiny.

Hned poté, co byl výškoměr zapnutý, začal měřit výšku mořské hladiny v části severního Atlantického oceánu, jedné z nejdynamičtějších oceánských oblastí na světě.

Zaznamenaná stopa, která ukazuje Golfský proud, odpovídá velmi přesně mapě výšky mořského proudu.

Mapa vytvořená službou CMEMS (Copernicus Marine Environment Monitoring Service) se skládá z dat získávaných v čase blízkém reálnému během jednoho dne s pomocí družic CryoSat, Jason-2 a SARAL/AltiKa.

Výškoměr je navržený tak, aby získával přesná měření výšky mořského povrchu, odpovídající výšky vln a rychlosti větru při hladině nad světovými oceány pro službu předpovědí oceánů v rámci GMES/Copernicus a pro monitorování změn mořské hladiny.

Úroveň mořské hladiny se zvedá za posledních dvacet let rychlostí zhruba 3 mm/rok. Toto číslo je ovšem v různých částech světa proměnné.

Mise Sentinel-3 nabídne cenný pohled do světa těchto změn.

Pierre-Yves Le Traon z organizace Mercator Ocean k tomu uvádí: „Tyto první výstupy jsou opravdu slibné a názorně ilustrují velký potenciál mise Sentinel-3 pro CMEMS.“

„Data o výšce mořské hladiny například pomohou výrazně zvýšit naše možnosti analyzovat a předpovídat oceánské proudy. Což je zásadní pro aplikace, kterým pomáháme, jako je třeba námořní bezpečnost, směrování lodních tras nebo předpovídání vývoje událostí znečištění oceánů.“

Další sada dat ukazuje, jak bude výškoměr použitý pro mapování „významné výšky vlny“, což je opět důležitá informace pro bezpečnost lodní dopravy.

Stejně tak družice poskytne přesná topografická měření mořského ledu, pobřežních ledovců, řek a jezer.

Výškoměr naváže na dědictví z misí CryoSat a Jason. První snímek je v módu nízké kvality, ale po zpracování nabídne rozlišení zhruba 300 m detailů ve směru stopy mapování.

Jde přitom o první družicový výškoměr, který poskytne stoprocentní pokrytí celého zemského povrhu v módu „syntetického aperturního radaru“. Tím přímo navazuje na výsledky z mise CryoSat.

Družice Sentinel-3A zatím ukázala, že první dva z jejích přístrojů pracují bezvadně. Nyní vědci a inženýři očekávají první data z dalšího, z radiometru, který bude měřit radiaci vyzářenou zemským povrchem. První data odešle v následujících dnech.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.