Česky English

Úvodní stránka Aktuality Ruská kosmická vycházka ukončila experiment ESA

Ruská kosmická vycházka ukončila experiment ESA

4.2.2016

Ruská kosmická vycházka ukončila experiment ESA

 Ve středu 3. února byla během výstupu do otevřeného prostoru kosmonautů Jurije Malenčenka a Sergeje Volkova z vnějšího pláště Mezinárodní kosmické stanice odmontována paleta ESA Expose. Její místo zde zabral jiný experiment. 

 

Paleta Expose je jednou z řady chemických laboratoří, které dovolují umístit různé vzorky vně kosmické stanice, aby zde byly bez jakékoliv ochrany vystaveny přímému působení kosmického prostředí. Tedy vakuu, radiaci, teplotním výkyvům a přímému působení slunečního záření. V rámci současného běhu experimentu se po osmnácti měsících pobytu na plášti modulu Zvezda vrátilo na stanici 46 druhů malých organismů a přes 150 organických sloučenin.

Paleta se vzorky za dobu svého pobytu na povrchu stanice obletěla Zemi více než 8500krát. Výzkumníci se tak mohou těšit na zkoumání toho, jak se na organismech a vzorcích podepsala tato dlouhá pouť. Prozkoumání organismů zpět na Zemi může pomoci při pátrání po mimozemském životě, zatímco analýza použitých materiálů nám dovolí lépe pochopit mechanismus reakce různých molekul na kosmické prostředí.

 

Astrochemie na kosmické stanici

Stavební kameny pozemského života, tedy organické sloučeniny, se na naši planetu mohly dostat s pomocí meteoritů, které putovaly milióny let vesmírem. Většina chemických sloučenin přitom není stabilní, ale časem se rozkládá na molekuly.

Experiment, který je součástí platformy Expose, má název PSS (Photochemistry on the Space Station) a jeho cílem je sledovat, které sloučeniny nacházející se na Zemi mohly přijít z vesmíru.

Hlavní autor experimentu Hervé Cottin z University od Paris-Est Créteil vysvětluje: „Expose není ničím menším, než malou chemickou laboratoří, která nám lépe pomáhá pochopit chemické reakce ve vesmíru. Pokud nějaká molekula přežije 18 měsíců v kosmickém prostředí, pak na Zemi mohla přijít právě odtud.“

„Pokud se ale molekula po osmnáctiměsíční cestě změnila, tak víme, že vesmír ji odfiltruje a že se tato sloučenina musela zformovat jiným způsobem.“

Výzkum má význam pro lepší porozumění datům získaným při dalších kosmických výpravách jako je například kometární sonda Rosetta nebo sonda Huygens pro průzkum Titanu – nebo připravovaná mise ExoMars. Tyto automaty poskytnou výzkumníkům širokou paletu informací o sloučeninách, které se mohou ve Sluneční soustavě vyskytovat. Na těchto vzdálených světech přitom není sluneční radiace filtrována pozemskou atmosférou, takže sloučeniny se od těch pozemských liší.

Ze 150 vzorků na Expose jich byla polovina vystavena přímému slunečnímu svitu a druhá polovina byla chráněná od vlivu Slunce. Dalších 225 vzorků pak bylo uloženo v různých podmínkách na Zemi, aby bylo možné provést srovnání.

Projekt běží od roku 2009, přičemž se na něm podílí třicet vědců z jedenácti laboratoří v Nizozemí, Itálii, Francii a Spojených státech. Vzorky se za několik týdnů vrátí zpět na Zemi v lodi Sojuz k podrobné analýze.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.