Česky English

Úvodní stránka Aktuality Rodina družic Sentinel-3 se rozroste

Rodina družic Sentinel-3 se rozroste

10.2.2016

Rodina družic Sentinel-3 se rozroste

 V Paříži byl v minulých dnech podepsán kontrakt za 450 mil. euro mezi ESA a Thales Alenia Space, v jehož rámci budou vyrobeny dvě další družice Sentinel-3. 

 

Mise Sentinel-3 je založená na sestavě dvou družic, které systematicky sledují oceány, zemský pokryv, ledovce a atmosféru s cílem monitorovat a porozumět globální dynamice naší planety.

První družice Sentinel-3A by měla odstartovat v polovině února, zatímco vypuštění sesterské Sentinel-3B je plánováno na rok 2017.

Firma Thales Alenia Space vyvinula a vyrobila obě zařízení, přičemž stále v čele konsorcia čítajícího přes sto subjektů. Nový kontrakt se týká vývoje družic Sentinel-3C a -3D a zajišťuje tak kontinuitu evropského programu pro monitorování životního prostředí GMES/Copernicus až do roku 2030.

„Jde o další ukázku toho, jak je ESA schopná vytvořit a řídit úžasný tým s cílem vyvinout misi, z níž budou mít přínos všichni Evropané a která zlepší stav monitorování životního prostředí,“ uvedl při této příležitosti generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner.

Generální ředitel firmy Thales Alenia Space Jean-Loïc Galle k tomu dodává: „Nadcházející start Sentinelu-3A a výsled naší mise Sentinel ukazují, že evropský průmysl je schopen ve spolupráci ESA a dalších partnerů vytvořit špičkovou technologickou misi.“

Program GMES/Copernicus je závislý na družicích Sentinel a spolupracujících misích, které poskytují data pro monitorování životního prostředí a které podporují civilní bezpečnostní aktivity. Aby toho mohlo být dosaženo, nese Sentinel-3 sérii špičkových přístrojů.

Nad oceány bude měřit teplotu, barvu a výšku mořského povrchu, stejně jako tloušťku ledovců. Tato měření budou krom jiného sloužit k monitorování změn hladiny oceánů, jejich znečištění nebo sledování biologické produktivity.

Nad zemským pokryvem bude tato inovativní mise sledovat lesní požáry, studovat způsoby využití země, monitorovat stav vegetace, měřit objem vody v řekách nebo jezerech. Tím doplní snímkování ve vysokém rozlišení prováděná v rámci mise Sentinel-2.

„V nejbližších dnech odstartuje třetí dedikovaná družice a několik dalších je připravováno. Díky nim se evropský program GMES/Copernicus čím dál více stává realitou,“ uvedl ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Volker Liebig.

„Do konce roku budeme mít na oběžné dráze celkem sedm družic, které zformují první generaci satelitů systému GMES/Copernicus. Ukazuje to, čeho jsme schopní v rámci evropské spolupráce dosáhnout. A také, jak jsme schopni reagovat na výzvy, které strojí před celou naší planetou.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.