Česky English

Úvodní stránka Aktuality Řídicí středisko mise Sentinel-1 je připraveno na první hektické dny

Řídicí středisko mise Sentinel-1 je připraveno na první hektické dny

1.4.2014

Řídicí středisko mise Sentinel-1 je připraveno na první hektické dny

Několik prvních dní následujících bezprostředně po vypuštění do vesmíru bude pro družici Sentinel-1A nesmírně náročných. Letoví kontroloři budou pracovat čtyřiadvacet hodin denně, aby provedli družici skrze kritické počáteční hodiny provozu ve vesmíru.

Coby součást evropského programu GMES/Copernicus, je družice ESA Sentinel-1A první ze dvou misí, které budou mapovat zemský pokryv stejně jako oceány za pomocí pokročilého radaru. A to bez ohledu na počasí nebo denní či noční dobu.

Družice Sentinel-1A bude vynesena do vesmíru na palubě rakety Sojuz z evropského kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně ve 21:02 h GMT (23:02 h středoevropského času) ve čtvrtek 3. dubna 2014. Za 25 minut po startu už bude ve výšce 690 km uvolněna z horního stupně nosiče.

Oddělení od stupně znamená začátek fáze LEOP (Launch and Early Orbit Phase). Během ní převezmou za let družice zodpovědnost technici v řídicím středisku ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu.

Během několika prvních orbit zajistí především vyklopení dvojice panelů slunečních baterií, které jí budou zásobovat elektrickou energií, a otevření dvou křídel radarové antény.

 

Deset stupňů k plnému provozu

„Sekvence je mnohem komplexnější, než s jakými jsem se setkal během předcházejících misí. Představuje totiž celkem deset odstupňovaných fází rozevírání slunečních baterií a antény radaru,“ vysvětluje manažer provozu družice Ian Shurmer.

„Každé ze dvou samostatných křídel slunečních panelů musí být uvolněno, rozloženo a nasměrováno ke Slunci. Podobně budou křídla radarové antény uvolněna a skrze částečnou a úplnou fázi budou rozložena. Jednotlivé fáze jsou záměrně rozloženy proto, že při jejich souběhu by mohlo dojít k nežádoucímu fyzickému kontaktu hardware.“

 

Rozkládání budou řídit technici

Tato komplexní sekvence vyžaduje, aby byl každý krok samostatně potvrzený techniky na zemi během prvních jedenácti hodin letu. Toto manuální potvrzení úkonů je preferováno před automatickým, které je využíváno při standardních misích.

V rámci fáze LEOP budou technici v řídicím středisku pracovat 24 denně, aby kontrolovali hvězdná čidla stejně jako GPS přijímače a neustále monitorovali celkový stav družice.

„Od třetího dne pak plánujeme přechod družice do nominálního módu. V tu chvíli přejde řízení z Hlavní řídicí místnosti do Vyhrazené řídicí místnosti, která převezme zodpovědnost za oživování radarového vybavení,“ vysvětluje Ian Shurmer.

 

Týmy jsou připraveny na start

Řídicí tým mise se skládá z techniků zasvěcených do provozních otázek letu stejně jako specialistů na dynamiku letu, komunikační systémy, software a další oblasti.

„Je to skutečně ‘tým týmů’, který před startem uskutečnil plných 22 simulovaných běhů,“ uvádí letový ředitel Pier Paolo Emanuelli.

„Většina z těchto simulací se zaměřila na řešení nečekaných mimořádných událostí. Jsme tak plně připraveni na start a jeho zajištění.“

Závěrečné vyhodnocení připravenosti na start proběhne 1. dubna. Zúčastní se ho týmy ze střediska ESOC, kosmodromu v Kourou a pozemních stanic ve Švédsku, Norsku, Antarktidě a na Aljašce.

„Do tohoto bodu jsme se dostali jen díky tvrdé práci všech týmů našich partnerů v průmyslovém sektoru a ve společnosti Arianespace,“ doplňuje

Pier Paolo. „A teď se už jen těšíme na start!“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril