Česky English

Úvodní stránka Aktuality Řídicí středisko je připraveno na start k Marsu

Řídicí středisko je připraveno na start k Marsu

14.3.2016

Řídicí středisko je připraveno na start k Marsu

V sobotu 12. března uskutečnilo řídicí středisko ESA závěrečnou zkoušku před startem mise ExoMars. Jde o důležitý krok, který zajistil plnou připravenost pozemních týmů a systémů před odletem k Rudé planetě. Ten je plánovaný na 14. března.

Už záhy tak odstartuje společná mise ESA a ruského Roskosmosu nazvaná ExoMars 2016, a to na palubě rakety Proton z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Začne tak sedmiměsíční cesta k Marsu.

Mezitím ale „tým týmů“ skládající se z letových inženýrů a specialistů v řídicím středisku ESA ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu, který bude ovládat sondu, provedl závěrečnou a úplnou zkoušku předcházející jakémukoliv startu.

Realistické a osm hodin trvající cvičení začalo 12. března ve 2:00 h GMT (3:00 h středoevropského času) a přesně kopírovalo všechny procedury, které čekají na řídicí středisko v den skutečného startu.

 

Příprava na ostré odpočítávání

V Darmstadtu přitom byli letoví kontroloři v hlavní řídicí místnosti MCR (Main Control Room), kde používali skutečné ovládací prvky a pozemní stanice jako v den startu či v průběhu letu. Prošli si přitom všemi předletovými procedurami a minutu po minutě se v realistickém odpočítávání dostali až k okamžiku startu.

Tým dokonce navázal živé datové spojení se sondou TGO umístěnou pod aerodynamickým krytem rakety Proton na kosmodromu Bajkonur a získal z ní telemetrická data plus informace o stavu. Sonda ve stejné době také podstupovala svoji vlastní předletovou instalaci software a procházela zkušebním odpočítáváním.

„Zkouška byla jedním ze závěrečných kroků před tím, než bude všechno připraveno na start. Podobné testy přitom děláme před každým vzletem,“ vysvětluje vedoucí letových operací Paolo Ferri.

„Jde o milník, který završuje několik let příprav u jakékoliv komplexní mise – návrh, výstavbu a testování pozemních systémů, přípravu procedur letových operací a následné intenzivní období výcviku pozemních týmů.“

Specialisté z oblastí jako je třeba letová dynamika, pozemní stanice, pozemní software a systémy se testu také účastní. Nachází se ve svých dedikovaných řídicích místnostech a spolupracují skrze hlasové a datové okruhy jak navzájem, tak s řídicím střediskem startu na Bajkonuru nebo jednotlivými pozemními stanicemi.

Zkoušky se samozřejmě účastní také představitelé firmy Thales Alenia Space, což je průmyslová skupina, která vyrobila TGO a Schiaparelli, stejně jako zástupci projektové kanceláře ESA ExoMars.

 

Dvanáct misí ve vesmíru, dalších devět připravovaných

Příprava na zahájení mise ExoMars přichází v době, kdy se operační týmy ESA mohou pochlubit historickou mírou aktivity.

Dvanáct misí sestávajících se z celkem sedmnácti samostatných družic a sond, které pokrývají různé oblasti vědy, dálkového průzkumu Země, astronomické observatoře či evropské programy Galileo a GMES/Copernicus je aktivně řízeno – a dalších devět nových misí je v různé fázi přípravy.

„V roce 2016 očekáváme start nejméně pěti nových misí, což bude představovat pro ESOC rekord. K tomu na podzim čekáme dva mimořádné meziplanetární vrcholy, k nimž dojde na podzim. Jednak to bude přílet sondy ExoMars k Marsu, jednak řízený dopad Rosetty na kometu,“ uzavírá ředitel operací v ESA a zároveň vedoucí střediska ESOC Rolf Densing.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.