Česky English

Úvodní stránka Aktuality Raketa Sojuz zaujala startovní pozici

Raketa Sojuz zaujala startovní pozici

21.4.2016

Raketa Sojuz zaujala startovní pozici

Raketa Sojuz VS14 je připravena na startovacím komplexu evropského kosmodromu Kourou (stát Francouzská Guayana), odkud má odstartovat 22. dubna ve 21:02 h GMT (23:02 h středoevropského času). Do vesmíru vynese družici ESA Sentinel-1B a studentské satelity z řady CubeSat připravené v rámci programu ESA „Fly Your Satellite!“

V časných ranních hodinách v úterý 19. dubna uskutečnila raketa Sojuz svoji poslední pozemskou cestu, která měřila přesně 625 metrů: z montážní haly na startovací rampu. Konvoj doprovázeli pracovníci přímo zapojení do operací rakety Sojuz, stejně jako nadšení lidé z týmů jednotlivých družic. Ti všichni pak ctili starou tradici, když „pro štěstí“ položili drobné mince na kolejnice, po nichž se raketa Sojuz přesouvala.

Ještě tentýž den odpoledne pak putoval na startovací rampu také aerodynamický kryt s horním stupněm Fregat a všemi vynášenými družicemi letu VS-14. Zde byl postupně zvednut a následně umístěn na 27 metrů vysokou raketu Sojuz.

Týmy, které připravovaly družici Sentinel a satelity z programu „Fly Your Satellite!“ si tak mohly oddechnout – a nyní již nedočkavě vyhlížejí ke dni startu, který je 22. duben.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.