Česky English

Úvodní stránka Aktuality Raketa Ariane 5 pro družice Galileo dorazila na evropský kosmodrom

Raketa Ariane 5 pro družice Galileo dorazila na evropský kosmodrom

1.9.2016

Raketa Ariane 5 pro družice Galileo dorazila na evropský kosmodrom

První nosná raketa Ariane 5 upravená tak, aby mohla nést kvarteto družic Galileo, dorazila na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně. Nyní ji čeká příprava na listopadový start.

Dosud bylo vypuštěno čtrnáct družic Galileo, které vynášela vždy po dvou na své palubě raketa Sojuz vypuštěná z Francouzské Guayany. Premiérový start na raketě Ariane 5 zvýší toto číslo na 18.

Dopravní loď systému RORO (Roll-On/Roll-Off) MN Colibri, která je určena k dopravě částí evropských raket, dopravila hardware do přístavu Pariacabo ve Francouzské Guayaně dne 22. srpna.

Náklad obsahoval hlavní kryogenní stupeň rakety Ariane 5, její horní stupeň a aerodynamický kryt. Tato varianta Ariane je založena na nosiči, který dříve vynášel dvacetitunové zásobovací lodě ATV (Automated Transfer Vehicle) pro Mezinárodní kosmickou stanici na nízkou oběžnou dráhu.

Aktuální verze ovšem ponese mnohem lehčí náklad – každá ze čtyř plně natankovaných družic Galileo váží 738 kg a k tomu je zapotřebí připočítat adaptér – ale potřebují se dostat na mnohem vyšší oběžnou dráhu ve výšce 23222 km.

Cílová dráha je ovšem ve skutečnosti 300 km pod pracovní dráhou sestavy družic Galileo: díky tomu zůstává horní stupeň rakety Ariane na stabilní „pohřební dráze“, zatímco kvarteto družic odmanévruje na vyšší pracovní orbitu.

Čtyři družice, které budou vynesené na této Ariane 5, jsou připravené k odeslání do Francouzské Guayany v průběhu příštího týdne z technického střediska ESA v nizozemském Noordwijku.

Základní konstrukce družic Galileo je vyrobena firmou OHB v německých Brémách, navigační vybavení pak pochází od Surrey Satellite Technology z Velké Británie. Další komponenty pak pocházejí od dodavatelů z celé Evropy. V Noordwijku bylo všech otestováno v rámci simulovaných podmínek startu a kosmického prostředí.

 

O systému Galileo

Galileo je evropský civilní globální družicový navigační systém. Dovoluje uživatelům na celém světě znát přesnou polohu v čase a prostoru s velkou přesností a spolehlivostí. Po dokončení se bude systém skládat z 24 operačních družic a odpovídající pozemní infrastruktury pro poskytování pozičních, navigačních a časových služeb.

Galileo je financován a vlastněn Evropskou unií. Evropská komise má plnou zodpovědnost za celý program, přičemž řídí a dohlíží na implementaci veškerých aktivit programu.

Nasazení systému Galileo, jeho návrh a vývoj nové generace systému, stejně jako technický vývoj infrastruktury jsou svěřeny ESA. Návrh, vývoj a ověření funkčnosti po dosažené oběžné dráhy jsou také prováděny ESA, přičemž jsou společně financovány ESA a Evropskou komisí.

Evropská agentura GSA (Global Navigation Satellite System Agency) zajišťuje příjemky a bezpečnost systému Galileo. Operace a provoz systému Galileo budou svěřeny GSA od roku 2017.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.