Česky English

Úvodní stránka Aktuality Radarový pohled na svět

Radarový pohled na svět

26.3.2014

Radarový pohled na svět

Družice Sentinel-1A, což je první součást kosmického segmentu projektu GMES/Copernicus, je téměř připravena ke startu 3. dubna. Než satelit začne naplno pracovat, ESA představuje, jak bude pokročilý radar mapovat led, sledovat změny zemského pokryvu a věnovat se dalším otázkám.

Sentinel-1A je připraven dodávat radarové snímky v téměř reálném čase pro celou řadu služeb v programu GMES/Copernicus. Tím otevře zcela novou kapitolu dálkového průzkumu Země, která se bude zaměřovat výhradně na operační aplikace.

Družice bude moci díky pokročilému radaru skenovat zemský povrch bez ohledu na počasí nebo denní či noční dobu.

V případě krize pak budou data z ní použita k rychlé reakci na katastrofy, jako jsou záplavy nebo zemětřesení. Radar pak bude rutinně mapovat lodní trasy stejně jako mořský led – a poskytovat informace o síle větru nebo o vlnách, které jsou klíčové pro námořní dopravu. Stejně tak bude sledovat změny v tom, jakým způsobem je využíván zemský pokryv.

Aby byli uživatelé těchto služeb plně připraveni na snímky z družice Sentinel-1A, byl nedávno přeprogramovaný firmou MacDonald, Dettweiler & Associates kanadský satelit Radarsat-2 tak, aby skenoval zemský povrch stejnou inovativní interferometrickou metodou se širokým záběrem jako evropská družice. Následně byla tímto způsobem získána celá řada snímků různých míst.

Díky použití této metody tak tyto snímky vypadají stejně realisticky jako by bylo pořízené přímo Sentinelem-1A. Slouží k zobrazení kvality a použitelnosti nové mise pro klasifikaci různých typů moří, sledování lodí a monitorování ropných plošin.

Pořízeny byly i dvojice snímků zachycujících změny v ledovcích (jako je např. Petermannův) nebo série jedenácti snímků zaznamenávajících změny povrchu v Mexico City.

Snímek Petermannova ledovce byl derivovaný ze dvou záběrů pořízených v rozmezí 24 dní. Zachycují jak statické, tak pomalu se pohybující útvary stejně jako větší oblasti s mnohem rychleji se pohybujícím ledem. Útvary jsou volněji rozmístěné ve statických oblastech a více nahuštěné u středu ledovce, kde se led pohybuje výrazně rychleji.

Různorodost dat dostupných skrze weby misí dálkového průzkumu Země pomáhá budoucím uživatelům se co nejlépe připravit na nadcházející mise.

Mise Sentinel-1 se skládá ze dvou identických družic pro optimální globální pokrytí a dodávku dat. Sentinel-1B doplní Sentinel-1A již v příštím roce.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril