Česky English

Úvodní stránka Aktuality První zařízení z „kosmické datové dálnice“ je na oběžné dráze

První zařízení z „kosmické datové dálnice“ je na oběžné dráze

1.2.2016

První zařízení z „kosmické datové dálnice“ je na oběžné dráze

První laserový terminál systému EDRS (European Data Relay System) úspěšně dosáhl oběžné dráhy. Jde o sekundární vybavení na telekomunikační družici Eutelsat-9B, která je nyní na cestě na svoji finální operační pozici ve vesmíru.

Terminál EDRS-A odstartoval jako část telekomunikační družice Eutelsat-9B dne 29. ledna ve 22:20 h GMT (23:20 h středoevropského času, což bylo 4:20 h času místního – ovšem už 30. ledna) na palubě rakety Proton z kosmodromu Bajkonur (Kazachstán).

K uvolnění družice od horního stupně nosné rakety došlo v 7:32 h GMT dne 30. ledna. Nyní bude sérií manévrů převedena na finální pozici na geostacionární dráze nad 9 stupni východní délky, odkud ji bude provozovat společnost Eutelsat.

EDRS je dosud nejambicióznější telekomunikační program ESA, který má podobu partnerství soukromého a veřejného sektoru mezi ESA a Airbus Defence and Space. Airbus přitom provozuje službu a německá letecko-kosmická agentura DLR platí vývoj laserového terminálu.

Systém EDRS – přezdívaný SpaceDataHighway (Kosmická datová dálnice) – bude znamenat revoluci v satelitní komunikaci, která poprvé v Evropě využije optickou komunikační síť. Díky tomu bude schopná přenášet uživatelská data prakticky v reálném čase rychlostí bezprecedentních 1,8 Gbit/s.

Dosud bylo běžné, že družice na nízkých oběžných drahách musí být v přímé viditelnosti s pozemní sledovací stanicí, aby mohly odeslat získané informace na Zemi.

Systém EDRS ovšem pracuje tak, že sbírá data z vyšší geostacionární pozice (cca 36 tisíc km nad rovníkem) skrze laserové spojení a okamžitě ho přenáší na zemi. Tím dramaticky zvyšuje dostupnost v případě časově kritických aplikací a dat majících potenciál zachraňovat životy.

Během několika dní začnou ESA, Airbus a DLR silami společnými testování celkového stavu zařízení EDRS-A a jeho schopností. Stane se tak ve spolupráci s pozemními stanicemi EDRS v Německu, Belgii a Velké Británii.

Testovací spojení s prvním zákazníkem, družicemi Sentinel systému GMES/Copernicus vytvářeného Evropskou komisí, pak budou realizovány v řádu týdnů. Od léta se předpokládá operační provoz EDRS. A datové přenosy pro Mezinárodní kosmickou stanici začnou v roce 2018.

 

Kompletace systému

Druhý uzel systému EDRS, dedikovaná družice EDRS-C, bude do vesmíru dopravený v příštím roce a doplní EDRS-A nad Evropou. Třetí je plánovaný na rok 2020, přičemž pokryje asijsko-pacifický region a bude představovat zdvojnásobení pokrytí.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.