Česky English

Úvodní stránka Aktuality První snímky Marsu ukazují potenciál nové sondy ESA

První snímky Marsu ukazují potenciál nové sondy ESA

30.11.2016

První snímky Marsu ukazují potenciál nové sondy ESA

Nová sonda ESA ExoMars TGO pracující na oběžné dráze Marsu poprvé otestovala svůj soubor přístrojů. Zkouška ukázala, že jejich potenciál pro budoucí vědecká pozorování je obrovský.

Sonda TGO (Trace Gas Orbiter) je společným podnikem ESA a Roskosmosu. K Marsu dorazila 19. října 2016. Je na eliptické oběžné dráze, která ji přivádí na 230 až 310 km k povrchu v nejbližším bodě a naopak 98 tisíc km v bodě nejvzdálenějším. Jeden oblet trvá 4,2 dne.

Od 20. do 28. listopadu se přitom během dvou obletů primárně věnovala testování kvarteta svých vědeckých přístrojů. Bylo to poprvé od příletu k cíli, co je zapnula. Šlo o významný krok především z hlediska jejich kalibrace.

Nyní byla uvolněna naměřená data z prvního obletu, aby bylo možné udělat si představu o tom, jak budou vypadat informace z cílové kruhové oběžné dráhy ve výšce 400 km. Sonda se na ni má dostat koncem roku 2017.

Hlavním cílem TGO je získání detailního inventáře stopových plynů, které tvoří méně než jedno objemové procento atmosféry. Patří k nim metan, vodní páry, oxid dusičitý a acetylén.

Zvláštní pozornost bude upřena právě na metan, který je na Zemi primárně důsledkem biologické aktivity. V menší míře pak i geologických procesů, jako jsou některé hydrotermální reakce.

Dva z přístrojů, které budou tato pozorování vykonávat, nyní demonstrovaly, že jsou schopné získávat vysoce přesná spektrální měření atmosféry. Během zkušebních pozorování se ACS (Atmospheric Chemistry Suite) zaměřil na oxid uhličitý, který představuje velký objem atmosféry Marsu. Naproti tomu NOMAD (Nadir and Occultation for Mars Discovery) upřel svoji pozornost směrem k vodě.

Pozorování navíc byla koordinována se sondami ESA Mars Express a NASA Mars Reconnaissance Orbiter. Tak tomu ostatně bude i v budoucnu.

Doplňující pozorování prováděná neutronovým detektorem FREND budou měřit tok neutronů z povrchu planety. Ty vznikají po dopadech kosmického záření, přičemž způsob jejich emise a rychlost pohybu odkazují na složení povrchové vrstvy. Zvláště pak na to, zdali se bezprostředně pod povrchem nachází voda nebo led.

Přístroj byl už dříve několikrát aktivován během cesty k Marsu. Na jeho oběžné dráze bude schopen při průletu určit podle vyššího nebo nižšího toku neutronů odlišnosti v různých oblastech povrchu. K získání statisticky významných dat ovšem bude potřebovat několik měsíců pozorování.

Už nyní přístroj zaregistroval mnohem více detekcí neutronů blíže k Marsu ve srovnání s pohybem ve větší vzdálenosti od planety.

Během prvního průletu u Marsu 22. listopadu bylo také pořízeno jedenáct snímků s pomocí kamery CaSSIS (Colour and Stereo Surface Imaging System).

V okamžiku největšího přiblížení byla sonda 235 km nad povrchem, přičemž přelétala oblast Hebes Chasma severně od údolního systému Valles Marineris. Snímky získané v tomto okamžiku patří k těm, které sonda TGO kdy získá z největší blízkosti: její operační dráha totiž bude ve výšce 400 km.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
NETservis s.r.o. - tvorba www stránek, redesign, tvorba e-shopu, corporate identity, tvorba loga, firemní prezentace, webové stránky, Čokoláda