Česky English

Úvodní stránka Aktuality První snímek z družice Sentinel-1 předaný přes systém EDRS

První snímek z družice Sentinel-1 předaný přes systém EDRS

2.6.2016

První snímek z družice Sentinel-1 předaný přes systém EDRS

ESA zveřejnila první snímky z družice Sentinel-1, který by předaný skrze systém EDRS (European Data Relay System). Jde o špičkovou laserovou komunikační technologii pro spojení s vysokou oběžnou dráhou.

Dva záběry byly pořízeny radarem na družici Sentinel-1A systému GMES/Copernicus při přeletu nad ostrovem La Reunion a jeho pobřežní oblastí. První byl pořízený v módu vysokého rozlišení, druhý s širokým záběrem. Ten nabízí širší záběr, takže jsou na něm vidět i okolní vody a je tak možné záběr využít též pro různé námořní služby.

Družice Sentinel-1A krouží kolem zeměkoule rychlostí 28 tisíc km/h a přenáší snímky skrze terminál EDRS-A na geostacionární dráze s pomocí laserového paprsku o kapacitě 600 Mbit/s. Laserový terminál je schopen pracovat rychlostí 1,8 Gbit/s, díky čemuž je možné předávat data rychlostí 50 TB za den. EDRS okamžitě přenáší data přímo do Evropy.

Přenos dat mezi dvěma družicemi je plně automatický: EDRS se spojí s družicí Sentinel prolétající pod ní ve vzdálenosti 35 tisíc km, komunikace se uzamkne a je udržována až do chvíle, než jsou veškerá data předaná.

Německé středisko kosmických operací v Oberpfaffenhofenu, které úzce spolupracuje se střediskem MOC (Mission Operating Center) společnosti Airbus Defence and Space v Ottobrunnu, pak dostává čistá data z družice Sentinel-1A přes svoji stanici v německém Weilheimu. Následně putují do pozemního segmentu Sentinelu řízeného ESA, kde jsou zpracovány za účelem vytvoření finálních produktů.

Systém EDRS dramaticky zlepšuje přístup k urgentním a potenciálně život zachraňujícím službám z vesmíru.

Družice jako Sentinel pomáhají sledovat oblasti zasažené přírodními katastrofami. Když se situace na zemi mění rychle, informace staré několik hodin jsou prakticky bez užitku pro záchranné týmy. EDRS umožní přístup ke kritickým datům získaným kdykoliv a kdekoliv na světě.

EDRS pomůže při humanitární pomoci, stejně jako při operačních monitorovacích službách jako je sledování námořního provozu přenášením data tak rychle jak je to jen možné do Evropy. A to díky síti pozemních stanic podobných té v Oberpfaffenhofenu.

Ředitelka telekomunikací a integrovaných aplikací ESA Magali Vaissiereová uvedla na berlínském aerosalónu ILA: „Díky prvnímu uskutečněnému spojení je systém EDRS blíže operačnímu stavu. Poskytuje služby pro družice systému GMES/Copernicus, který je vlastněný Evropskou komisí.“

„EDRS je první laserová přenosová služba na světě, která využívá technologie vyvinuté evropským průmyslem.“

Ředitel ESA pro programy dálkového průzkumu Země Volker Liebig to doplňuje: „Družice Sentinel jsou hlavním uživatelem nových komerčních služeb EDRS a GMES/Copernicus, které díky němu získávají novou přenosovou kapacitu. Takže teď máme situaci, v níž jsou všichni vítězi.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.