Česky English

Úvodní stránka Aktuality Program Galileo: vypuštění dvou provozních družic v říjnu 2011

Program Galileo: vypuštění dvou provozních družic v říjnu 2011

3.6.2011

Program Galileo: vypuštění dvou provozních družic v říjnu 2011 20. října 2011 budou vypuštěny první dvě provozní družice globálního družicového navigačního systému budovaného na základě programu Galileo.

Evropská komise oznámila, že 20. října 2011 budou vypuštěny první dvě provozní družice globálního družicového navigačního systému budovaného na základě programu Galileo. Jedná se o první ze série startů plánovaných z evropského kosmického střediska v Kourou (Francouzská Guyana). Vynesení celkem 18 družic programu Galileo na orbitální dráhu do výše 23 600 km umožní poskytovat první družicové navigační služby na přelomu let 2014 a 2015. Na oběžnou dráhu budou postupně rozmístěny další družice a celá soustava bude dokončena do roku 2019.

Místopředseda Evropské komise a komisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani prohlásil: „Vypuštění těchto prvních dvou družic má historický význam. Evropa prokázala, že je schopna stát v čele technologických inovací. Tisíce malých a středních podniků a inovátorů z celé Evropy budou mít možnost využít této podnikatelské příležitosti a vytvářet a vyvíjet své produkty na základě budoucí infrastruktury programu Galileo. Z jeho služeb budou těžit i občané. Projekt Galileo se vyplatí a já spoléhám na spolupráci členských států při hledání řešení pro jeho financování.“
Program Galileo je evropský projekt zaměřený na vybudování moderního globálního družicového navigačního systému, který bude poskytovat služby určování polohy s vysokou přesností a spolehlivostí a který bude pod civilní kontrolou.
Program Galileo podpoří prostřednictvím svých služeb mnoho odvětví evropského hospodářství: především v sektoru dopravy a přepravy zboží, rozvodných sítí elektřiny, finančních transakcí, záchranných operací a  mírových misí.

Kromě toho poskytne Galileo Evropě nezávislost v oblasti technologie, která se stává životně důležitou, včetně strategických oblastí, jako distribuce elektřiny a telekomunikační sítě. Očekává se, že kromě výhod spojených s nezávislostí navigačního systému přinese Galileo v průběhu 20 let evropskému hospodářství 60 miliard EUR v podobě dodatečných příjmů ze strategických oblastí průmyslu a veřejných a sociálních služeb.

Galileo bude v letech 2014 až 2015 poskytovat tři služby: otevřenou službu (bezplatnou), veřejně regulovanou službu a službu pátrání a záchrany. Fáze dokončení a plné provozuschopnosti programu Galileo je v kompetenci Evropské unie.
Předstupněm programu Galileo je systém EGNOS ((European Geostationary Navigation Overlay Service). EGNOS je evropský projekt, který formou diferenciálního signálu poskytuje korekce k signálu GPS. Korekce jsou poskytovány pro území Evropy a jsou důležité pro eliminaci chyb, jimiž jsou vysílané signály nevyhnutelně. Zpracováním diferenciálního signálu v GNSS přijímači dochází ke zpřesnění určení polohy. Volná služba EGNOS je v provozu od října 2009 a Evropská komise nedávno spustila službu „Bezpečnost života“ pro oblast letectví.


Více informací o systému Galileo naleznete na těchto stránkách:
http://ec.europa.eu/enterprise/policies/satnav.MEMO/11/326

Autor: Václav Šimice   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril