Česky English

Úvodní stránka Aktuality Probíhá dekódování sestupových dat ze sondy Schiaparelli

Probíhá dekódování sestupových dat ze sondy Schiaparelli

20.10.2016

Probíhá dekódování sestupových dat ze sondy Schiaparelli

Základní data z přistávacího modulu Schiaparelli mise ExoMars, která byla během jeho sestupu na povrch Rudé planety poslána na mateřskou sondu TGO (Trace Gas Orbiter), byla odeslána na Zemi a nyní probíhá jejich analýza odborníky.

První data z rádiových signálů zachycených experimentálním polem radioteleskop GMRT (Giant Metrewave Radio Telescope) nedaleko indického Pune a z oběžné dráhy planety sondou ESA Mars Express ukazovala, že modul vykonal většinu kroků plánovaných během jeho šestiminutové cesty atmosférou Marsu. Například že úspěšně zbrzdil o atmosféru, že vytáhl padák a že úspěšně odhodil tepelný štít.

Ale signály zaznamenané v Pune i sondou Mars Express skončily krátce před tím, než měl modul dosednout na povrch planety. Rozpory mezi těmito dvěma sadami dat jsou nyní analyzovány odborníky ve středisku řízení kosmických operací ESA v německém Darmstadtu.

Detailní telemetrie zaznamenaná sondou TGO (Trace Gas Orbiter) jsou nezbytná pro lepší pochopení situace. V čase sestupu modulu Schiaparelli k povrchu planety prováděla sonda TGO manévr navedení na oběžnou dráhu Marsu, který byl stoprocentně úspěšný. V té době zaznamenávala data ze sestupujícího modulu Schiaparelli a po dokončení manévru je ve čtvrtek 20. října ráno odvysílala na Zemi.

Data byla zatím analyzována jen částečně, ale vyplývá z nich, že vstup a průlet atmosférou proběhly tak, jak bylo plánováno. Události se nevyvíjely podle plánu zhruba od okamžiku odhození tepelného štítu a padáku. Přitom se zdá, že samotné odhození nastalo dříve, než mělo. Analýza ovšem není kompletní.

Bylo potvrzeno, že brzdicí trysky byly krátce aktivovány, ač se zdá, že byly vypnuty dříve, než se plánovalo. A to ve výšce, kterou je zatím nutné stanovit.

„Po středečních událostech máme úžasnou sondu na oběžné dráze kolem Marsu, která je připravená na vědecký program a zajišťování podpory mise ExoMars rover v roce 2020,“ komentuje generální ředitel Johann-Dietrich Wörner.

„Hlavní rolí modulu Schiaparelli bylo testování evropských technologií přistání. Zaznamenávání dat během sestupu bylo součástí této zkoušky a je proto nesmírně důležité, abychom zjistili, co se stalo, abychom byli připraveni na budoucnost.“

„V případě testovacího modulu Schiaparelli máme data, která přišla zpět a která nám pomohou plně pochopit kroky, ke kterým došlo. A také proč nedošlo k měkkému přistání,“ komentuje ředitel ESA pro pilotované lety a robotický průzkum David Parker.

„Z technického hlediska jde přesně o to, o čem je test. A my máme extrémně cenná data, se kterými můžeme pracovat. Ustanovíme vyšetřovací komisi, která se ponoří do hloubky dat, takže v tomto okamžiku nebudeme jakkoliv spekulovat.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril