Česky English

Úvodní stránka Aktuality Přístroje družice Gaia instalovány a připraveny k testování

Přístroje družice Gaia instalovány a připraveny k testování

5.11.2012

Přístroje družice Gaia instalovány a připraveny k testování Modul s přístrojovým vybavením nové observatoře ESA Gaia pro sledování miliardy hvězdy je dokončený a připravený pro další fázi náročných testů, kterými musí projít před plánovaným startem v příštím roce.

 

Jakmile se dostane na oběžnou dráhu, začne Gaia provádět přesná pozorování pozic a pohybů jedné miliardy hvězd. Získané informace budou použité k vytvoření trojrozměrné mapy hvězdy v naší mateřské galaxii, v Mléčné dráze. Díky tomu získáme úplnou představu o její podobě, složené a vývoji.

Snímek zobrazuje modul s přístrojovým vybavením v superčisté místnosti firmy Astrium v Toulouse (Francie).

Modul je pokrytý šedostříbrnou několikavrstvou ochranou tkaninou, která chrání optickou soustavu observatoře společně se zrcadly před chladným prostředním vesmíru.

V blízkosti kamery je pak viditelný rub jednoho z hlavních zrcadel teleskopu observatoře Gaia stejně jako jedno z terciálních zrcadel. Sekundární zrcadlo je viditelné na obrázku vlevo vzadu.

Modrý panel viditelný dole a v pravé části snímku je FPA (Focal Plane Assembly), ož je konstrukce obsahující senzory nabitých částic.

Panel přitom ponese největší kdy vyrobenou digitální kameru s téměř jednou miliardou pixelů.

Integrační proces představoval instalaci spektrometru radiálních rychlostí RVS (Radial Velocity Spectrometer; viditelný je pod menším zrcadlem), který bude sloužit k měření rychlostí pohybů hvězd. Stejně tak byl na observatoř umístěn sledovací přístroj BAM (Basic Angle Monitor), který má za úkol trvale sledovat úhel mezi dvěma teleskopy, aby mohla být provedena přesná měření vzdáleností. Všechny komponenty byly velmi pečlivě kalibrované.

Modul s přístrojovým vybavením bude později připojen k modulu servisnímu, který bude observatoři poskytovat základní služby jako řízení teploty, pohon, komunikace či zajištění orientace a stabilizace. Dojde k tomu počátkem příštího roku.

Gaia bude vypuštěna z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně před koncem roku 2013.

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administrováno CMS systémem společnosti NETservis s.r.o.