Česky English

Úvodní stránka Aktuality Přistávací modul mise Rosetta stojí na prahu věčné hibernace

Přistávací modul mise Rosetta stojí na prahu věčné hibernace

16.2.2016

Přistávací modul mise Rosetta stojí na prahu věčné hibernace

Od poslední rádiové relace s mateřskou sondou Rosetta uplynulo sedm měsíců a od té doby se výsadkový modul Philae neozval. Nyní přitom na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko nastávají takové podmínky, ze kterých se pravděpodobně už nedokáže vzpamatovat.

Sonda Rosetta, která bude pokračovat ve výzkumu komety až do letošního září, kdy zahájí pomalý sestup směrem k jejímu povrchu zakončený přistáním, balancovala v minulých měsících mezi dvěma požadavky: jednak na získání co největšího množství vědeckých dat a jednak nad optimalizací své dráhy letu k tomu, aby se pokusila zachytit vysílání z Philae. Výsadkový modul se ale od 9. července 2015 neozval.

„Šance, že se Philae ozve, se naneštěstí blíží nule,“ vysvětluje projektový manažer mise Stephan Ulamec z německého letecko-kosmického střediska DLR. „Už jsme přestali vysílat příkazy a bylo by opravdu velkým překvapením, kdybychom byli schopni nějaký signál zachytit.“

Tým expertů řídicí z německých, francouzských a italských kosmických středisek a dalších míst v celé Evropě provádějí rozsáhlá šetření, aby se pokusili zjistit, jaký je stav výsadkového modulu. Skládají dohromady všechny stopy a náznaky od okamžiku, kdy provedl historické přistání na kometě dne 12. listopadu 2014.

V inkriminovaný den se odvíjel příběh plný nečekaných zvratů a překvapení. Kromě selhání tryskového motoru nedokázal modul Philae vystřelit záchytné harpuny a „připoutat“ se tak k povrchu komety. Po sedmihodinovém sestupu se tak od povrchu odrazil a z místa prvního kontaktu v oblasti Agilkia přeletěl do nového přistávacího místa Abydos. Obě jsou od sebe vzdálené zhruba jeden kilometr. Přesné místo přistání přitom dosud nebylo potvrzeno a čeká se na podrobnou analýzu snímků ve vysokém rozlišení.

Rekonstrukce letové dráhy výsadkového modulu ukázala, že se komety dotknul čtyřikrát během svého dvouhodinového letu „navíc“ nad jejím povrchem. Po odrazu v oblasti Agilkia zamířila na okraj prohlubně Hatmehit, znovu se odrazila a následně dosedla do Abydosu.

Navzdory tomuto neplánovanému výletu byl výsadkový modul schopen provést celou řadu vědeckých měření – některá přitom ještě během přeletu mezi oběma oblastmi nad povrchem komety.

Jakmile se modul konečně zastavil, vědecké a operační týmy pracovaly bez přestávky, aby co nejvíce přizpůsobily experimenty nové situaci. Díky tomu se podařilo provést zhruba osmdesát procent plánovaných vědeckých aktivit.

Za 64 hodin po oddělení od Rosetty provedl modul Philae detailní snímkování povrchu komety, pátral po organických sloučeninách, studoval místní prostředí a vlastnosti povrchu komety. Díky tomu jsme mohli získat revoluční pohled na tento fascinující svět.

Jenže díky nedostatečnému slunečnímu osvětlení oblasti, ve které modul Philae skončil, nebylo možné dobíjet palubní akumulátory. Proto se rozběhl závod s časem, aby bylo možné na palubu Rosetty odeslat co nejvíce dat – a následně je předat přes vzdálenosti 510 miliónů kilometrů na Zemi. Jakmile byla disponibilní energie z palubních baterií spotřebována, přešel modul Philae v noci ze 14. na 15. listopadu 2014 do hibernace.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.