Česky English

Úvodní stránka Aktuality Připraveno na Rudou planetu

Připraveno na Rudou planetu

17.10.2016

Připraveno na Rudou planetu

Příští týden má mise ESA ExoMars přesně a právě jediný pokus na to, aby byla zachycena gravitací planety Mars. Sonda i pracovníci zajišťující její přílet v řídicím středisku jsou na tento okamžik plně připraveni.

Orbitální sonda TGO (Trace Gas Orbiter) je na počátku několikaleté mise za pochopením mechanismů vzniku a chování metanu plus dalších plynů v atmosféře Marsu, které mohou být stopou biologické nebo geologické aktivity.

Přes 3,7 t těžká mateřská loď přitom nese 577 kg těžký modul Schiaparelli, který má za cíl testovat klíčové technologie, jež budou součástí mise ESA v roce 2020. Tehdy bude na povrchu planety vysazen průzkumný rover.

Pár sond už téměř dokončil svoji 496 miliónů kilometrů dlouhou cestu a nyní směřuje ke kritickému úkonu, kterým je uvolnění přistávacího modulu v neděli 16. října. Následovat bude jeho průlet atmosférou a přistání ve středu 19. října; ve stejné době pak má mateřská sonda začít kroužit na oběžné dráze Marsu.

„Nyní jsou obě spojená tělesa na kolizní dráze s Marsem, což je správně pro přistávací modul – tuto trajektorii musí udržet, aby mohl realizovat řízené přistání,“ vysvětluje letový ředitel Michel Denis v řídicím středisku mise v německém Darmstadtu.

„Ovšem proto, abychom dostali mateřskou sondu na oběžnou dráhu, musíme 17. října provést drobnou, leč zásadní korekci dráhy. Jen tak nezasáhneme planetu, ale mineme ji. A pak 19. října musí zažehnout svůj motor přesně na 139 minut, aby snížila svoji rychlost a vstoupila na oběžnou dráhu.“

„Máme přesně jeden pokus.“

Řídicí středisko v non-stop provozu

Po měsících intenzivních simulací se nyní tým v řídicím středisku bude střídat ve směnách pokrývajících provoz v reálném čase a po celých 24 hodin. Tento režim začne od soboty 15. října.

Tým pak bude dohlížet na rozdělení mateřské sondy a výsadkového modulu, které je naplánováno na neděli 16. října ve 14:42 h GMT (16:42 h středoevropského času). O dvanáct hodin později provede TGO úhybným manévr, který sondu vyvede z kolizního kurzu. A nakonec dojde ve středu 19. října ve 13:05 h GMT (15:05 h středoevropského času) k zážehu hlavního motoru.

Poslední korekce dráhy před příletem se uskutečnila v pátek 14. října v 8:45 h GMT (10:45 h středoevropského času CEST). Zajistila navedení na dráhu potřebnou pro oddělení výsadkového modulu. Změna rychlosti sestavy přitom byla jen 1,4 cm/s! A to díky předchozí sérii extrémně přesných korekcí dráhy v průběhu července a září.

„V týdnu před příletem jsme nahráli příkazy k úplnému nabití akumulátorů přistávacího modulu a k přípravě systému přenosu dat na mateřské sondě. Stejně tak k ní putovaly instrukce pro energetický a motorický systém pro oddělení modulu a pro následnou úpravu trajektorie,“ vysvětluje manažer operací sondy Peter Schmitz.

„Příští týden, před hlavním zážehem, pak přejdeme do speciálního módu odolného vůči selhání, který má zajistit, že jakákoliv případná chyba v palubním systému nebude mít vliv na zážeh hlavního motoru. Abychom se dostali na oběžnou dráhu Marsu, musí se uskutečnit v přesně stanovém okamžiku.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.