Česky English

Úvodní stránka Aktuality Příprava na zvýšenou porci radarových snímků

Příprava na zvýšenou porci radarových snímků

21.3.2016

Příprava na zvýšenou porci radarových snímků

Družice Sentinel-1B dorazila do Francouzské Guayany, aby zde byla připravena na start. Ten je zatím plánovaný na 22. dubna. Satelit ve vesmíru doplní své identické dvojče Sentinel-1A, díky čemuž získá evropský program monitorování životního prostředí GMES/Copernicus mnohem více radarových záběrů naší planety.

Každá z družic nese pokročilou radarovou aparaturu schopnou pořizovat snímky bez ohledu na počasí nebo denní či noční dobu. Sestava dvou družic Sentinel-1 je schopna zmapovat celou planetu jednou za šest dní.

Protože start se neúprosně blíží a dojde k němu v řádu týdnů, dorazila nyní družice Sentinel-1B na letiště Cayenne ve Francouzské Guayaně. Odtud putovala na evropský kosmodrom nedaleko Kourou, kde byla nějaký čas ponechána v přepravním kontejneru, aby se stabilizovala.

Poté došlo k otevření kontejneru a přesunu družice do přípravného hangáru, kde stráví následující týdny závěrečným testováním a předletovými operacemi.

Projektový manažer mise Sentinel-1 v ESA Ramón Torres při této příležitosti uvedl: „Jsem velmi pyšný na tým, který dovolil vrátit se zpět do Kourou a připravit druhou družici Sentinel-1 ke startu jen dva roky poté, co byla vypuštěna Sentinel-1A.“

„Přitom Sentinel-1A představuje významný úspěch, protože poskytuje kvalitní radarové snímky bohatě využívané službami programu Evropské unie GMES/Copernicus. A jakmile bude Sentinel-1B na oběžné dráze, budeme schopni získávat data dvojnásobnou rychlostí.“

„Tyto informace jsou přitom klíčové pro mnohé aplikace, které zlepšují náš každodenní život a které nám pomáhají monitorovat a chápat naši proměňující se planetu.“

Z mise přitom těží různé služby od monitorování ledovců v Arktidě přes rutinní mapování oceánského ledu nebo sledování námořní dopravy až třeba po detekování ropných skvrn nebo zajišťování námořní bezpečnosti.

Stejně tak jsou radarové snímky využívané pro sledování pohybu zemského povrchu, mapování lesů, řízení vodních nebo zemědělských zdrojů či mapování a podporu humanitární pomoci v krizových situacích.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.