Česky English

Úvodní stránka Aktuality Příprava na průzkum kosmických těles

Příprava na průzkum kosmických těles

12.9.2016

Příprava na průzkum kosmických těles

ESA zahájila přípravu kosmonautů, aby byli schopni identifikovat planetární geologické útvary v rámci budoucích misí na Měsíc, Mars a asteroidy. Nyní Luca Parmitano (Itálie) a Pedro Duque (Španělsko) pracují s předními evropskými planetárními geology během terénních prací v italském Bressanone, aby si osvojili jejich znalosti a zkušenosti.

„Kurz Pangaea – pojmenovaný po starobylém superkontinentu – má pomoci kosmonautům najít zajímavé vzorky horniny, stejně jako vystopovat nejnadějnější místa, kde by se na jiných kosmických tělesech mohly nacházet stopy života,“ vysvětluje geolog, průzkumník a autor kurzu Francesco Sauro.

V rámci první části kurzu bude Luca Parmitano, Pedro Duque a instruktor kosmonautů ESA dostávat hodiny planetární geologie od Mattea Messironiho, geologa podílejícího se na misích Rosetta a ExoMars, Haralda Hiesingera, specialistu na lunární geologii, Anny Marie Fiorettiové, odbornice na meteority, a Nicolase Mangolda, který je expertem na Mars a podílí se například na roveru NASA Curiosity.

Po teorii bude následovat práce v terénu v pečlivě vybraných oblastech, které poměrně věrně replikují jiné planety z hlediska geologických útvarů. V praktických hodinách budou studenti rozpoznávat horniny, malovat útvary a zkoumat kaňon se sedimenty ne nepodobnými těm, které objevil na Marsu rover Curiosity.

Francesco Sauro vysvětluje: „Vytvořili jsme kurz, který umožní kosmonautům na budoucích misích na další planetární tělesa najít nejlepší oblasti pro průzkum, stejně jako nejdůležitější zajímavé horniny, z nichž má cenu odebrat vzorky a přivézt je zpět na Zemi vědcům k analýze.“

„Kurz Pangaea doplňuje náš jeskynní výcvik v rámci projektu CAVES,“ poznamenává vedoucí projektu Loredana Bessoneová. „Zatímco CAVES se zaměřuje na chování týmů a operační aspekty kosmické mise, tak Pangaea se zaměřuje na vytváření a prohlubování znalostí v planetární geologii a astrobiologii.“

Kurz je realizovaný společně se Střediskem kosmických studií a aktivit při Padovské univerzitě.

Kurz lze sledovat na Twitteru skrze @ESA_CAVES nebo s hashtagem #Pangaea, dále pak na Flickru nebo dedikovaném blogu.

Druhá část kurzu začne v říjnu v Lanzarote na Kanárských ostrovech.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.