Příprava na průzkum kosmických těles
12.9.2016
ESA zahájila přípravu kosmonautů, aby byli schopni identifikovat planetární geologické útvary v rámci budoucích misí na Měsíc, Mars a asteroidy. Nyní Luca Parmitano (Itálie) a Pedro Duque (Španělsko) pracují s předními evropskými planetárními geology během terénních prací v italském Bressanone, aby si osvojili jejich znalosti a zkušenosti.
„Kurz Pangaea – pojmenovaný po starobylém superkontinentu – má pomoci kosmonautům najít zajímavé vzorky horniny, stejně jako vystopovat nejnadějnější místa, kde by se na jiných kosmických tělesech mohly nacházet stopy života,“ vysvětluje geolog, průzkumník a autor kurzu Francesco Sauro.
V rámci první části kurzu bude Luca Parmitano, Pedro Duque a instruktor kosmonautů ESA dostávat hodiny planetární geologie od Mattea Messironiho, geologa podílejícího se na misích Rosetta a ExoMars, Haralda Hiesingera, specialistu na lunární geologii, Anny Marie Fiorettiové, odbornice na meteority, a Nicolase Mangolda, který je expertem na Mars a podílí se například na roveru NASA Curiosity.
Po teorii bude následovat práce v terénu v pečlivě vybraných oblastech, které poměrně věrně replikují jiné planety z hlediska geologických útvarů. V praktických hodinách budou studenti rozpoznávat horniny, malovat útvary a zkoumat kaňon se sedimenty ne nepodobnými těm, které objevil na Marsu rover Curiosity.
Francesco Sauro vysvětluje: „Vytvořili jsme kurz, který umožní kosmonautům na budoucích misích na další planetární tělesa najít nejlepší oblasti pro průzkum, stejně jako nejdůležitější zajímavé horniny, z nichž má cenu odebrat vzorky a přivézt je zpět na Zemi vědcům k analýze.“
„Kurz Pangaea doplňuje náš jeskynní výcvik v rámci projektu CAVES,“ poznamenává vedoucí projektu Loredana Bessoneová. „Zatímco CAVES se zaměřuje na chování týmů a operační aspekty kosmické mise, tak Pangaea se zaměřuje na vytváření a prohlubování znalostí v planetární geologii a astrobiologii.“
Kurz je realizovaný společně se Střediskem kosmických studií a aktivit při Padovské univerzitě.
Kurz lze sledovat na Twitteru skrze @ESA_CAVES nebo s hashtagem #Pangaea, dále pak na Flickru nebo dedikovaném blogu.
Druhá část kurzu začne v říjnu v Lanzarote na Kanárských ostrovech.
Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).
Autor: Tomáš Přibyl | Sekce: Aktuality | Tisk | Poslat článek známému
Vstup pro registrované uživatele
Kalendář akcí
7.6.2018 – 8.6.2018
7. české uživatelské fórum Copernicus, červen 2018, Praha