Česky English

Úvodní stránka Aktuality Poslední zkoušky Thomase Pesqueta před startem do vesmíru

Poslední zkoušky Thomase Pesqueta před startem do vesmíru

12.10.2016

Poslední zkoušky Thomase Pesqueta před startem do vesmíru

Už jen týdny zbývají do startu, který je plánován na časné ráno 16. listopadu letošního roku. Před kosmonauty Thomasem Pesquetem (ESA), Peggy Whitsonovou (NASA) a Olegem Novickým (Roskosmos) jsou nyní závěrečné zkoušky.

Trojice poletí na Mezinárodní kosmickou stanici v novém modelu lodi Sojuz, který je označený MS. Jde o zkratku „Modernizované systémy“ a půjde o třetí start lehčího a modernizovaného Sojuzu. Nová kosmická loď znamená nové letové procedury, takže Oleg Novickij, Peggy Whitsonová a Thomas Pesquet mají mnohem více práce, než obvyklé posádky, aby vše zvládli.

Prvním testem prošli 6. října, kdy skládali zkoušky z manuálního návratu. Loď  tehdy na simulátoru dovedli zpět na Zemi k bezpečnému přistání.

Thomas Pesquet je letovým inženýrem, takže sedí po levici velitele Olega Novického a během startu a přistání funguje jako druhý pilot.

Na 13. října se trojice může „těšit“ na simulaci přibližování a připojování ke kosmické stanici, a to na simulátoru ve Hvězdném městečku u Moskvy.

Zkoušky jsou co nejvěrnější možnou simulací skutečných situací – kromě stavu beztíže. Jinak je vše, kosmická stanice i pohyby lodi, přesně simulováno. Instruktoři mění program vkládáním nouzových scénářů do simulace, aby bylo průkazné, že kosmonauti budou reagovat odpovídajícím způsobem a že tedy mají odpovídající znalosti.

Po druhé zkoušce bude mít trojice deset dní, aby se připravila na svoji poslední zkoušku: během tří dnů projít dalším testem simulovaného setkání se stanicí a testem znalostí ruského segmentu stanice. To vše bude zakončeno závěrečnou kvalifikační zkouškou týkající se lodi Sojuz, která proběhne 25. října.

Poslední zkouška bude zahrnovat kompletní startovací a setkávací proceduru ve svých skafandrech Sokol, v nichž se posádka vydá do vesmíru. Na jejím začátku si velitel Oleg Novickij vybere jednu z neoznačených obálek, v nichž je seznam postupně se vyskytnuvších mimořádných situací: jde o všechny možné i nemožné scénáře od požáru na palubě přes ztrátu tlaku až po problémy se stykovacím mechanismem.

Po zkouškách trojice Oleg Novickij, Peggy Whitsonová a Thomas Pesquet vzdá tradiční hold padlým kosmonautům na moskevském Rudém náměstí. A poté už se vydá na kosmodrom Bajkonur v Kazachstánu.

Thomas Pesquet k tomu poznamenává: „Procházíme úžasnou dobou a já mám privilegium pracovat s nejlepšími instruktory a kolegy, kteří mi poskytují jistotu na každém kroku náročné cesty. Už teď se nemohu dočkat, až se vydám do vesmíru společně s Olegem a Peggy!“

 

Mise Proxima
V rámci Proximy, jak se mise Thomase Pesqueta nazývá, bude uskutečněno více než 50 experimentů pro ESA a francouzskou kosmickou agenturu CNES plus další partnery programu ISS.

Thomas Pesquet je nachystaný sdílet své zkušenosti z cesty na start, do vesmíru a svého následného dobrodružství na oběžné dráze. Sledovat jej lze skrze dedikovanou stránku thomaspesquet.esa.int; start pak bude vysílaný živě na webu ESA.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.