Česky English

Úvodní stránka Aktuality Pokračuje vypouštění evropského systému Galileo

Pokračuje vypouštění evropského systému Galileo

16.10.2012

Pokračuje vypouštění evropského systému Galileo Dne 12. října se z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně vydaly na oběžnou dráhu třetí a čtvrtý satelit globálního navigačního systému Galileo. Doplnily tak první pár družic vyslaný do vesmíru před rokem, čímž ukončily vypouštění ověřovacího segmentu programu Galileo.

 

Nosná raketa Sojuz ST-B, kterou provozuje společnost Arianespace, vzlétla v 18:15 h GMT (20:15 h středoevropského času) z Guayanského kosmického střediska.

Všechny stupně nosné rakety Sojuz pracovaly přesně dle plánu, takže horní stupeň Fregat-MT mohl uvolnit družice Galileo na cílovou oběžnou dráhu blízkou kruhové ve výšce 23 200 kilometrů. Stalo se tak 3 hodiny a 45 minut po startu.

Družice byly postavené konsorciem pod vedením společnosti Astrium coby hlavního kontraktora. Firma Thales Alenia Space pak byla zodpovědná za jejich sestavení, integraci a testování.

Operace jsou řízené organizací SpaceOpal, což je společný podnik německého letecko-kosmického střediska DLR a italské firmy Telespazio, přičemž počáteční provoz družic je řízený společnými týmy ESA a francouzské kosmické agentury CNES z Toulouse (Francie).

Po počátečních prověrkách budou satelity předané řídicím střediskům Galileo (Galileo Control Centres) v německém Oberpfaffenhofenu a italském Fucinu. Následovat bude testovací fáze před tím, než budou uvolněné do fáze ověřovací.

Z hlediska funkčnosti jsou tyto orbitální ověřovací satelity IOV (In-Orbit Validation) zcela shodné s plně operačními družicemi, které budou následovat.

Nyní tak jsou na oběžné dráze čtyři identické družice, díky nimž je ESA schopná představit možnosti navigačního systému Galileo mnohem dříve, než dojde k vypuštění zbývajících satelitů.

„Od premiérového startu, k němuž došlo před rokem, se technologie Galileo jednoznačně osvědčila při provozu ve vesmíru,“ uvádí ředitel programu Galileo a navigačních služeb v ESA Didier Faivre.

„Díky dnes vypuštěným družicím bude dokončena testovací fáze a otevře se prostor pro rychlé vypuštění zbývající části systému.“

„Do konce roku 2014 připravujeme k vypuštění celkem 18 družic – a v tom okamžiku začnou být Evropanům k dispozici první služby.“

Plné operační kapacity FOC (Full Operational Capability) systému Galileo bude dosaženo se třiceti družicemi na oběžné dráze (včetně čtyř z řady IOV a záloh ve vesmíru) v roce 2018.


 
O systému Galileo

Galileo je nezávislý evropský globální navigační systém. Bude se skládat ze třiceti družic a související pozemní infrastruktury.

Návrh, nasazení a ověřovací fáze IOV programu Galileo probíhá v režii ESA a je financována společně zdroji ESA a Evropské komise. Tato fáze vede k vytvoření zmenšené verze systému skládající se ze čtyř družic a omezenému pozemnímu segmentu věnovanému ověření celkové koncepce.

Následně se čtyři družice vypuštěné během fáze IOV stanou jádrem soustavy, která se postupně rozroste až do fáze FOC.

Fáze FOC je přitom plně financována Evropskou komisí. Komise a ESA mají přitom podepsanou dohodu, na jejímž základě ESA funguje jako zprostředkovatel pro Komisi.

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril