Česky English

Úvodní stránka Aktuality Pojmenujte misi evropského kosmonauta

Pojmenujte misi evropského kosmonauta

11.3.2014

Pojmenujte misi evropského kosmonauta

Už v příštím roce se kosmonaut ESA Andreas Mogensen vydá na Mezinárodní kosmickou stanici. V současnosti se připravuje jako palubní inženýr pro let v lodi Sojuz, ve které se vydá do výšky 400 km nad Zemi. Ale jeho mise nemá jméno. Zatím.

Andreas Mogensen proto vyzývá všechny, kdo jsou ochotni zapojit svoji kreativitu a vymyslet jméno pro jeho desetidenní misi do vesmíru. Jeho čas na kosmické stanici přitom bude věnovaný testování a předvádění nových technologií jako je například oblek ESA Skinsuit, jehož cílem je ulevit bolestem zad.

 
Andreas Mogensen je vzděláním inženýr, který pracoval na projektech ESA jako je Swarm nebo na lunárních misích před tím, než se v roce 2009 stal kosmonautem.
 
Pochází z Dánska, ovšem jeho výcvik jej zavedl do míst na celém světě – stejně jako pod něj. Strávil týden v jeskyních na Sardinii coby člen výcvikového kurzu ESA, stejně jako pracoval několik dní pod vodou u pobřeží Floridy v rámci programu Seatest.
 
Abyste si doplnili obraz o kosmonautovi a mohli lépe vybrat vítězné jméno, pak vězte, že Andreas má rád extrémní sporty, stejně jako miluje vědu: hraje ragby, košíkovou, věnuje se horolezectví nebo seskokům padákem. Jinak si rozšiřuje znalosti astrofyziky, exobiologie a evoluce.
 
Pojmenování misí kosmonautů ESA na orbitální základnu v minulosti vycházeli ze zkratky Mezinárodní kosmické stanici (PromISSe), samo o sobě bylo zkratkou (DAMA) nebo představovalo jednoduchá slova (Volare, Futura).
 
Existuje několik pravidel týkajících se zasílání návrhů, ale pokud bude právě ten váš dostatečně krátký a nebude chráněný copyrightem, má šanci uspět. A ještě drobnost: soutěž je určena toliko obyvatelům členských zemí ESA.
 
Další informace včetně úplných pravidel soutěže jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.