Česky English

Úvodní stránka Aktuality Podoba metanového moře na Titanu

Podoba metanového moře na Titanu

16.5.2016

Podoba metanového moře na Titanu

Největší měsíc planety Saturn je pokrytý moři a jezery z tekutých hydrokarbonátů – a jak bylo odhaleno, jedno z moří je plné čistého metanu. Jeho dno je pokryto vrstvou na organické látky bohatého materiálu. A vlastní moře je zřejmě obklopeno močály.

Ze všech měsíců ve Sluneční soustavě je Titan jediný se silnou vrstvou atmosféry a velkými kapalnými rezervoáry na jeho povrchu. V mnoha ohledech je tak velmi podobný Zemi.

Jak Země, tak Titan mají atmosféru s převažujícím dusíkem. V případě Titanu je ho více než 95 procent. Na rozdíl od Země je tu ovšem velmi málo kyslíku: zbytek tvoří většinou metan a malé množství vodíku. Stopově jsou přítomné i další plyny jako etan.

A v nízkých teplotách, které v této vzdálenosti od Slunce panují, se mohou metan a etan nacházet na povrchu ve formě tekuté.

Dlouhé roky se přitom spekulovalo o možnosti výskytu hydrouhlíkových jezer a moří na Titanu, ale když k Saturnu dorazila v roce 2004 mezinárodní mise Cassini-Huygens, byla jejich existence potvrzena.

Od té doby zjistila sonda Cassini, že více než 1,6 miliónu kilometrů čtverečních Titanu – téměř 2 procenta povrchu – jsou pokryta kapalnými plochami.

Jsou zde tři velká moře, všechna v blízkosti severního pólu. Na severní polokouli je obklopují desítky menších jezer. Na jižní polokouli bylo nalezeno toliko jedno jezero.

Přesné rozložení těchto kapalných zásobníků zůstávalo až do nedávné doby neznámé. Nová studie využívající snímky z radaru sondy Cassini, které byly pořízeny v letech 2007 až 15 potvrzuje, že jedno z největších moří nazvané Ligeia Mare se skládá převážně z kapalného metanu.

„Předpokládali jsme, že se dozvíme, že Ligeia Mare se bude skládat povětšinu z etanu, který vzniká ve velkém množství v atmosféře. A to tehdy, když sluneční záření rozkládá molekuly metanu,“ vysvětluje Alice Le Gallová působící v Laboratoire Atmosphères v Milieux a Université Versailles v Saint-Quentin, která je autorkou nové studie.

„Jenže namísto toho je moře z větší části tvořeno čistým metanem.“

Je přitom mnoho možných vysvětlení, která by mohla vysvětlovat neobvyklé složení potvrzené ve studii.

„Buď je Ligeia Mare doplňována čerstvým metanovým deštěm, nebo něco odbírá etan z něj,“ uvádí Alice Le Gallová.

„Je možné, že etan končí v podmořské krustě, nebo že nějak putuje do přilehlého moře Kraken Mare. Ale to je cílem dalšího zkoumání.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.