Česky English

Úvodní stránka Aktuality Patnáct let evropské přítomnosti na Mezinárodní kosmické stanici

Patnáct let evropské přítomnosti na Mezinárodní kosmické stanici

19.4.2016

Patnáct let evropské přítomnosti na Mezinárodní kosmické stanici

Dne 23. dubna 2001 se italský kosmonaut ESA Umberto Guidoni zapsal do historie, když se stal prvním Evropanem vstoupivším na palubu Mezinárodní kosmické stanice.

Umberto Guidoni odstartoval o čtyři dny dříve (19. dubna) na palubě amerického raketoplánu Endeavour v sedmičlenné posádce mise STS-100. Ke startu došlo z Kennedyho kosmického střediska.

Jedenáctidenní mise STS-100 byla devátou cestou raketoplánu k rodící se kosmické stanici a v jejím rámci byly realizovány dva výstupy do otevřeného prostoru.

Endeavour se připojil k Mezinárodní kosmické stanici ve výšce 260 km nad Zemí dne 21. dubna. Průlez mezi raketoplánem a stanicí byl ale otevřený až o dva dny později 23. dubna: až tehdy se posádky raketoplánu a stanice mohly poprvé setkat a pozdravit.

Umberto Guidoni a šest dalších astronautů dopravilo na ISS další konstrukční prvky a vybavení nezbytné pro tehdy probíhající výstavbu komplexu. Především šlo o logistický modul Raffaelo MPLM (Multi-Purpose Logistics Module), který poskytla italská kosmická agentura ASI, a dále pak manipulátor SSRMS (Space Station Remote Manipulator Systém). To je robotické rameno vyrobené v Kanadě, které se v následujících letech stalo hlavním pomocníkem při sestavování kosmické stanice.

Přesná role Umberta Guidoniho při misi STS-100 byla „loadmaster“ (šéf nákladu; tedy člen posádky zodpovědný za vykládku nákladu – pozn. překladatele). Dohlížel na logistické operace spojené s MPLM, zvláště pak na aktivaci a deaktivaci modulu Raffaello. Jeho sekundární role byla obsluha robotického manipulátoru raketoplánu během kosmických vycházek.

Raketoplán Endeavour také zvýšil oběžnou dráhu stanice a provedl její oblet, během něhož pořizoval záznam na kameru IMAX umístěnou ve svém nákladovém prostoru. Všechny zamýšlené úkoly se podařilo splnit a raketoplán se bezpečně vrátil zpět na Zemi 1. května 2001. Během mise uskutečnil astronaut Chris Hadfield první kanadskou kosmickou vycházku.

Od letu Umberta Guidoniho se na ISS dostalo dalších šestnáct Evropanů, kteří zde společně strávili přes 1400 dní.

Kosmonaut ESA Roberto Vittori (Itálie) se stal prvním Evropanem, který se na stanici vydal podruhé i potřetí. Frank De Winne (Belgie), André Kuipers (Nizozemí), Paolo Nespoli (Itálie) a Christer Fuglesang (Švédsko) stanici navštívili dvakrát. 

Prvním kosmonautem ESA, který absolvoval dlouhodobý pobyt na palubě komplexu, byl Thomas Reiter (Německo), a to v roce 2006. Právě nyní pak realizuje šestiměsíční pobyt na ISS kosmonaut ESA Timothy Peake (Velká Británie).

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.