Česky English

Úvodní stránka Aktuality Osobní letadla budou startovat od vašeho domu

Osobní letadla budou startovat od vašeho domu

9.5.2016

Osobní letadla budou startovat od vašeho domu

Začínající firma hostovaná v podnikatelském inkubátoru ESA vyvíjí první letoun pro vertikální vzlet a přistání pro osobní použití. Elektrický dvoumístný stroj by měl otevřít dveře k nové kategorii jednodušších, tišších a k životnímu prostředí šetrnější letounů, a to již v roce 2018.

„Naším cílem je vyvinout letoun pro použití v každodenním životě,“ vysvětluje Daniel Wiegand, který je ředitelem a jedním ze čtyř zakladatelů společnosti.

„Snažíme se o letadlo, které může vzlétnout a přistát vertikálně a nepotřebuje složitou a drahou letištní infrastrukturu.“

„Abychom snížili hluk a znečištění, používáme elektromotory. Takže je můžeme používat v blízkosti městské zástavby.“

Společnost Lilium, kterou založili v únoru 2015 čtyři inženýři a doktorandi z Mnichovské technické univerzity, už prokázala životaschopnost svého konceptu na několika zmenšených prototypech. Ty měly hmotnost 25 kg, přičemž firma nyní vyvíjí svůj první ultralehký stroj pro vertikální vzlety a přistání.

 

Jednodušší a lehčí letecká doprava

Dnes letecká doprava pro nejširší veřejnost nabízí letouny s pevnými křídly a helikoptéry. Konvenční letadla jsou efektivní, rychlá a dostupná v mnoha velikostech. Jenže vyžadují letiště vzdálená 20 až 50 kilometrů od středů měst, a to díky prostorově náročným přistávacím drahám a vysoké úrovni hluku.

Letiště jsou drahá „úzká hradla“ pro dopravu. A to zvláště pro krátké lety, kde cesta na letiště a z něj může naprosto jednoduše zdvojnásobit dobu letu. To nepředstavuje problém pro helikoptéry, které mohou startovat prakticky odkudkoliv, a proto jsou používané pro krátké dopravní lety nebo speciální využití.

Jenže helikoptéry jsou hlučné a obtížně ovladatelné, takže jejich řízení vyžaduje drahé pilotní licence. Stejně tak nemají žádný „plán B“ v případě selhání rotoru, díky čemuž jsou drahé na výrobu a údržbu.

Zařízení od společnosti Lilium kombinuje výhody helikoptér a letounů s pevnými křídly, zatímco eliminuje jejich nevýhody. V úvodní fázi vývoje budou limitována na letiště, ovšem cílem je startovat vertikálně prakticky odkudkoliv – včetně zahrad za domem. Potřebují totiž jen rovnou plochu o rozměru 15 krát 15 metrů.

I když při startu a přistání funguje jako helikoptéra, natáčením svým motorů se může zamýšlený stroj pohybovat jako letadlo rychlostí až 400 km/h.

Díky elektrickému pohonu je stroj při startu mnohem tišší, než klasické helikoptéry. Jeho baterie, motory a řídicí systémy jsou redundantní, takže jde o mnohem bezpečnější konstrukci, než u klasických helikoptér.

Stroj je klasifikován jako „lehké sportovní letadlo“ pro dva pasažéry, takže získání pilotní licence vyžaduje přibližně 20 hodin výcviku. To je plně srovnatelné s požadavky na řidičský průkaz.

Je určený k rekreačnímu létání za denního světla, za dobrého počasí a ve volném vzdušném prostoru až do výšky 3 km.

Vertikální vzlet a přistání je řízeno počítačem, což je nezbytný předpoklad pro podobný stroj mířící na trh s osobní dopravou.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.