Česky English

Úvodní stránka Aktuality OSN uznala 30. červen jako „Den asteroidu“

OSN uznala 30. červen jako „Den asteroidu“

8.12.2016

OSN uznala 30. červen jako „Den asteroidu“

Organizace spojených národů oficiálně vyhlásila 30. červen – výročí největšího dopadu asteroidu v zaznamenané historii – jako mezinárodní „Den asteroidu“. A to s cílem zvýšit zájem o tuto hrozbu a zároveň příležitost představovanou těmito malými tělesy roztroušenými po vesmíru.

Dne 30. června 1908 vybuchl nad sibiřskou Tunguzkou asteroid. Výbuch vyvrátil zhruba 60 miliónů stromů na ploše 2200 kilometrů čtverečních. Kdyby asteroid přiletěl jen o několik hodin později, zasáhl by obydlené oblasti, vybuchl by nad nimi a účinky střetu mohly být mnohem tragičtější.

V uplynulých dvou letech bylo toto výročí připomínáno na celé planetě organizací Dne asteroidu. ESA se k aktivitě přidala, aby zdůraznila své programy spojené právě s asteroidy.

Nyní Generální shromáždění Spojených národů formálně Den asteroidu uznalo.

„Akceptování ukazuje, jak se asteroidy stávají čím dál větší globální hrozbou,“ komentuje generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner.

„Stejně tak zdůrazňuje důležitost právě na asteroidy zaměřených kosmických misí, které slibují změnit naše znalosti o těchto tělesech. A to jako o potencionálních hrozbách pro naši civilizaci, tak také jako o bohatém zdroji vědeckých znalostí a zdrojů pro budoucí generace.“

I výbor Spojených národů pro mírové využití kosmického prostoru má dlouhodobý zájem o zlepšení našich znalostí o distribuci a charakteru potenciálně nebezpečných blízkozemních objektů, stejně jako o předpovídání a kvantifikaci rizika střetu.

„Zasáhne nějaký asteroid opět Zemi?“ Ptá se kosmonaut ESA Alexander Gerst a hned si i odpovídá: „Otázka není zda, ale kdy.“

„Další otázkou pak ale je: budeme schopni se před ním ochránit? Kosmická technologie nám na ni může nabídnout odpověď.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril