Česky English

Úvodní stránka Aktuality Observatoř LISA Pathfinder dorazila na své pracoviště

Observatoř LISA Pathfinder dorazila na své pracoviště

22.1.2016

Observatoř LISA Pathfinder dorazila na své pracoviště

Po šestitýdenní cestě dnes dorazila observatoř ESA LISA Pathfinder do svého cíle: do libračního bodu L1, z něhož zanedlouho začne ověřovat životaschopnost technologií kritických pro zkoumání gravitační tváře vesmíru.

Observatoř LISA Pathfinder testuje klíčové prvky, které mohou být využité na budoucí misi věnované detekování gravitačního vln – změn v časoprostoru, které předpověděl Albert Einstein ve své obecné teorii relativity.

Aby bylo něco podobného možné, budou uvnitř observatoře uvolněné dva kontrolní objekty do téměř perfektního volného pádu. Následně bude jejich pohyb měřený s bezprecedentní přesností.

Observatoř LISA Pathfinder byla vypuštěna 3. prosince 2015 a nyní dorazila do bodu L1, což je první librační bod v soustavě Slunce-Země vzdálený asi 1,5 miliónu kilometrů od Země směrem ke Slunci.

K příletu do pracovní pozice došlo po finálním zážehu motorů pohonného modulu observatoře LISA Pathfinder dne 20. ledna. Krátký 64 sekund trvající zážeh motorů mírně upravil rychlost družice a navedl ji na cílovou dráhu u bodu L1.

Pohonný modul byl přitom od startu použitý k úpravě dráhy šestkrát, přičemž poslední zážeh posloužil k navedení na pracovní pozici.

„Předpokládali jsme, že budeme potřebovat dva zážehy pro dosažení finální dráhy u bodu L1, ale nakonec stačil jeden,“ poznamenává manažer operací kosmických lodí ve středisku ESA ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu Ian Harrison.

 

Oddělení po příletu do 1,5 miliónu kilometrů vzdáleného cíle

Následně byl dnes v 11:30 h GMT (12:30 h středoevropského času) pohonný modul jako již nepotřebný oddělený. Stalo se tak poté, co byla celá sestava uvedena do rotace kvůli zajištění stability.

„Teplo a vibrace z pravidelných zážehů trysek pohonného modulu by totiž znamenaly výrazné rušení během delikátní technologické demonstrační mise,“ doplňuje Ian Harrison. „Udržení observatoře u bodu L1 po zbytek mise proto bude zajištěný mikromotory na stlačený plyn.“

Tyto malé stabilizační trysky budou poprvé použité v řádu hodin po oddělení pohonného modulu k zastavení rotace a stabilizaci observatoře.

 

Pozemní stanice zajišťují non-stop službu

Dnešní operace byly v řídicím středisku v ESOCu monitorovány v reálném čase, a to skrze stanici pro komunikaci s tělesy v hlubokém vesmíru v Malargüe (Argentina).

Po jejím dokončení bude observatoř pomalu natočena směrem k Zemi a kolem půlnoci se očekává zprovoznění komunikační linky s pozemní stanicí ESA New Norcia v Austrálii.

Příští týden bude dráha observatoře LISA Pathfinder vyladěna sérií tří zážehů mikromotorů. Tím se dostane na svoji finální dráhu, která je 500 tisíc krát 800 tisíc kilometrů kolem bodu L1.

Bod L1 byl vybraný, protože jde o klidnou oblast ve vesmíru, která je dostatečně vzdálená od velkých těles jako je Slunce – a protože je ideální pro udržování komunikace.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.