Česky English

Úvodní stránka Aktuality Observatoř Herschel spojila vodu na Jupiteru s dopadem komety

Observatoř Herschel spojila vodu na Jupiteru s dopadem komety

30.5.2013

Observatoř Herschel spojila vodu na Jupiteru s dopadem komety Evropská kosmická observatoř Herschel vyřešila dlouhé roky přetrvávající záhadu týkající se původu vody v horních vrstvách atmosféry planety Jupiter. Našla totiž důkaz o tom, že sem byla dopravena během dramatického dopadu komety Shoemaker-Levy 9 v červenci 1994.

V průběhu úchvatné týden trvající srážky postupně vstoupil řetěz čítající 21 úlomků komety do atmosféry jižní polokoule Jupitera. V atmosféře pak vznikly tmavé skvrny, které zde zůstaly pozorovatelné několik týdnů.

Pozoruhodná událost byla prvním přímým sledování mimozemské kolize ve sluneční soustavě. Na celém světě ji pečlivě pozorovali amatérští i profesionální astronomové s pomocí pozemních dalekohledů i Hubbleova kosmického teleskopu na oběžné dráze Země.

V roce 1995 byla vypuštěna do vesmíru observatoř ESA ISO (Infrared Space Observatory), která se stala prvním zařízením schopným detekovat a studovat vodu v horních vrstvách atmosféry Jupitera. Už tehdy bylo široce spekulováno, že tato voda může pocházet právě z komety Shoemaker-Levy 9, ale přímý důkaz nebyl po ruce.

Vědci byli schopni vyloučit interní zdroj jako například vodu ze spodních vrstev atmosféry. Vodní páry totiž nejsou schopné překonat „chladnou past“, která odděluje stratosféru od viditelné vrstvy oblačnosti v troposféře pod ní.

Proto bylo jasné, že voda do stratosféry Jupitera musela dorazit odněkud zvenčí. Ale nalezení přesné odpovědi na to, odkud, trvalo více než patnáct let. Až observatoř Herschel se svými citlivými infračervenými přístroji dokázala zmapovat vertikální i horizontální rozložení vodního chemického obrazu.

Pozorování odhalila, že na jižní polokouli Jupitera je dvakrát až třikrát více vody než na severní. A že většina z ní je koncentrována kolem oblastí zásahů úlomků komety v roce 1994. Navíc se voda nachází jen v nejvyšších výškách atmosféry.

„Právě jen observatoř Herschel byla schopná poskytnout tak podrobné spektrální zobrazení, že jsme díky němu mohli najít chybějící článek mezi vodou v atmosféře planety Jupiter a dopadem komety Shoemaker-Levy 9 v roce 1994,“ uvádí Thibault Cavalié z Laboratoire d’Astrophysique de Bordeaux, který na toto téma napsal práci publikovanou v časopise Astronomy and Astrophysics.

„Podle našich modelů je více než 95 procent vody ve stratosféře právě kometárního původu.“

Dalším možným zdrojem vody je nepřetržitý „déšť“ drobných částic meziplanetárního prachu, který by zasahoval Jupiter. Ale v takovém případě by byla voda rovnoměrně rozdělena kolem celé planety a pravděpodobně by pronikla i do nižších vrstev atmosféry.

Stejně tak mohl některý z Jupiterových ledových měsíců dopravit vodu na planetu skrze gigantické výtrysky páry: takové pozorovala i observatoř Herschel u měsíce Enceladus. Ale i tato hypotéza byla vyloučena. Žádný z Jupiterových velkých měsíců totiž není v takové pozici, aby dokázal dopravit vodu do oblastí, kde byla pozorována.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administrováno CMS systémem společnosti NETservis s.r.o.