Česky English

Úvodní stránka Aktuality Obnažený led na kometě sondy Rosetta potvrzený jako vodní

Obnažený led na kometě sondy Rosetta potvrzený jako vodní

13.1.2016

Obnažený led na kometě sondy Rosetta potvrzený jako vodní

Pozorování uskutečněná krátce po příletu sondy ESA Rosetta ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko v roce 2014 poskytla definitivní potvrzení přítomnosti kometárního vodního ledu a jeho podoby.

Ačkoliv vodní páry jsou hlavním plynem proudícím z komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko, největší část vody je uložena v ledu pod kometární krustou. Na povrchu lze nalézt jen málo skutečných vodních stop.

Detailní analýza provedená infračerveným přístrojem VIRTIS sondy Rosetta nám pak odhalila složení nejsvrchnější vrstvy komety: ta je primárně zahalena tmavou, suchou a na organické materiály bohatou vrstvou, ovšem s jen malým množstvím vody do ní zamíchaným.

V nejnovější studii, která analyzuje pozorování provedená mezi zářím a listopadem 2014 potvrzuje vědecký tým, že dvě oblasti mající v průměru několik desítek metrů nacházející se v regionu Imhotep jsou ve viditelném spektru světlejší barvy. A to právě zásluhou významného podílu vodního ledu.

Led je spojený se skalními stěnami a odpadáním úlomků, přičemž v době měření měl průměrnou teplotu mínus 120 stupňů Celsia.

V těchto oblastech představovala čistá voda asi pět procent materiálu, z něhož byla složena oblast odběru – zbytek představovala tmavá a suchá hornina. Množství ledu bylo přitom stanoveno srovnáním infračervených pozorování s pomocí přístroje VIRTIS na Rosettě s modely, které braly v potaz množství zrn ledu různých velikostí.

Data odhalila dva rozdílné typy zrn ledu: jeden má několik desítek mikrometrů v průměru, zatímco druhý je větší a má velikost zhruba 2 mm.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.