Česky English

Úvodní stránka Aktuality O data z misí Sentinel je zájem

O data z misí Sentinel je zájem

16.3.2016

O data z misí Sentinel je zájem

ESA podepsala dohodu s NASA, NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) a USGS (US Geological Survey), díky nimž získají tito partneři přístup k datům z evropských družic Sentinel.

Po startu třetí družice systému monitorování Země GMES/Copernicus Sentinel-3A podepsala ESA technické dohody s výše uvedenými americkými agenturami, které jim umožňují získávat přístup k datům získávaným družicemi Sentinel. Dohody koordinují technické implementace přenosu dat z misí Sentinel do Spojených států.

ESA a její mezinárodní partneři využívají aktivit dálkového průzkumu Země v mnoha oblastech společného zájmu a navzájem tak sdílejí data získávaná svými družicemi. Všechny strany se zavázaly k principu plného, svobodného a otevřeného přístupu k datům z evropských misí Sentinel stejně jako k družicovým datům a informacím získaným organizacemi NASA, NOAA a USGS.

Podepsaná dohoda umožní NASA, NOAA a USGS systematicky získávat data misí Sentinel z vyhrazeného mezinárodního uzlu IDH (International Data Hub), který provozuje ESA.

Tyto agentury přenesou data do Spojených států a zařadí je do svých existujících datových systémů jako jsou EarthExplorer nebo GloVIS. Následně pak zajistí jejich distribuci do vlastních uživatelských komunit.

Toto distribuční schéma zajišťující sdílení dat s mezinárodními partnery na celém světě je součástí jednoho z úkolů ESA v programu Sentinel, kterým je zajištění distribuce dat. Agentury ve Spojených státech zároveň budou sloužit jako styčné body mezi ESA a americkými národními iniciativami pro využívání dat.

Už více než třicet let ESA získává, zpracovává a dále distribuuje data evropským uživatelům z mnoha amerických misí (např. Landsat). Děje se tak coby součást programu ETPMP (Earthnet Third Party Mission Programme).

Zatímco cílem amerických agentur je přednostní obsluhování uživatelských komunit ve Spojených státech, data z misí Sentinel jsou volně dostupná uživatelům služeb systému GMES/Copernicus na celém světě. Děje se tak skrze datové uzly provozované ESA.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.