Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nový ředitel ESA pro pozorování Země

Nový ředitel ESA pro pozorování Země

14.6.2016

Nový ředitel ESA pro pozorování Země

Na jednání Výboru ESA v Paříži byl jmenován novým ředitelem ESA pro dálkový průzkum Země Josef Aschbacher.

Josef Aschbacher je dnes vedoucím programového plánování a koordinace při ředitelství programů dálkového průzkumu Země ve středisku ESA ESRIN, které se nachází v italském Frascati.

Narodil se v Rakousku, kde následně studoval Innsbruckou univerzitu. Na ní postupně získal inženýrský a doktorský titul z přírodních věd.

Má 35 let zkušeností s problematikou dálkového průzkumu Země.

K ESA nastoupil v roce 1990.

Během let 1994 až 2001 pracoval ve společném výzkumném středisku Evropské komise v italské Ispře, kde byl vědeckým asistentem ředitele Institutu kosmických aplikací.

Vrátil se pak do ústředí ESA v Paříži (2001) a v roce 2014 povýšil na svoji současnou pozici, v níž je zodpovědný za plánování programů dálkového průzkumu Země a za formulování a nasazení programových a strategických rozhodnutí napříč ředitelstvím.

Funkci přebírá od Volkera Liebiga, který byl ředitelem dálkového průzkumu Země od října 2004.

 

O Evropské kosmické agentuře

ESA je mezivládní organizace, která vznikla v roce 1975. Jejím posláním je zastřešit vývoj evropských kosmických kapacit, aby byla zajištěna maximální návratnost investic do kosmických aktivit pro Evropany a celý svět.

ESA má 22 členských států, kterými jsou Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. Dvacet z nich je zároveň členskými státy Evropské unie.

ESA má přitom uzavřené formální dohody o spolupráci s dalšími sedmi členskými zeměmi Evropské unie. V rámci dohody o spolupráci se zúčastní programů ESA také Kanada.

Koordinací finančních a intelektuálních zdrojů svých členů může ESA realizovat programy a aktivity, které by nebyly v možnostech žádné samostatné evropské země. S Evropskou unií pak spolupracuje na nasazení programů Galileo a GMES/Copernicus.

ESA vyvíjí nosné rakety, družice a pozemní zařízení, které jsou potřebné k udržení Evropy v přední linii globálních kosmických aktivit.

V současné době vyvíjí a vypouští družice pro dálkový průzkum Země navigaci, telekomunikaci a astronomii, vysílá průzkumné sondy do různých částí Sluneční soustavy a spolupracuje na pilotovaných letech.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.