Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nosná raketa Vega úspěšně vynesla do vesmíru družici Proba-V

Nosná raketa Vega úspěšně vynesla do vesmíru družici Proba-V

7.5.2013

Nosná raketa Vega úspěšně vynesla do vesmíru družici Proba-V Druhý let nejnovějšího nosného prostředku ESA, rakety Vega, byl úspěšně završený po stratu z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně. Na různé oběžné dráhy byly dopraveny dvě družice pro dálkový průzkum Země, Proba-V od ESA a vietnamská VNREDSat 1A, což demonstrovalo univerzálnost nosiče. Společně s touto dvojicí satelitů se do vesmíru dostala také první estonská družice, technologický demonstrátor ESTCube 1.

Raketa Vega odstartovala 7. května ve 2:06 h GMT (6. května 23:06 h místního času, 7. května 4:06 h středoevropského času). Její aktuální mise vyžadovala pět zážehů horního stupně a trvala dvakrát tak dlouho jako první start v únoru 2012.

Trojice stupňů na pevná paliva pracovala bezvadně a po dvou zážezích čtvrtého stupně na kapalné pohonné látky byla Proba-V umístěna na kruhovou oběžnou dráhu ve výšce 820 km. K uvolnění došlo nad západním pobřežím Austrálie po zhruba 55 minutách letu.

Družice je nyní řízení ze střediska ESA v Redu (Belgie), odkud probíhá kontrola jejího stavu a prověrky systémů před tím, než začne operační fáze mise mající za cíl monitorování vegetačního pokryvu Země.

Po vypuštění družice Proba-V uskutečnil horní stupeň třetí zážeh a horní polovina adaptéru VESPA (Vega Secondary Payload Adapter) byla odhozena. Čtvrtý zážeh zajistil navedení na kruhovou dráhu ve výšce 704 km: na ní byla uvolněna družice VNREDSat-1A. Stalo se tak jednu hodinu a 57 minut po startu. O tři minuty později ji následoval satelit ESTCube‑1.

Pátý a poslední zážeh navedl vysloužilý horní stupeň na dráhu, která zajistí jeho bezpečný zánik v hustých vrstvách atmosféry. Tento manévr je v souladu s novými pravidly nerozšiřování množství kosmického smetí.

„Je to další úžasný den pro ESA, pro členské země agentury a pro celou Evropu. Díky podpoře členských zemí může ESA ve spolupráci s evropským průmyslem znovu demonstrovat své možnosti v oblasti inovací. Speciální zmínka pak v této souvislosti patří Itálii, která program Vega vede, Belgii, která pro ESA vede projekty Proba, a Francii, která se věnuje vývoji a provozu evropského kosmodromu v Kourou. Jsme také hrdí na to, že jsme umožnili vypuštění prvního estonského satelitu,“ uvádí generální ředitel ESA Jean-Jacques Dordain.

Let se uskutečnil v rámci programu VERTA (Vega Research and Technology Accompaniment), jehož cílem je představení univerzálnosti dopravního systému Vega. Stejně tak znamená počátek přenesení startovacích operací od ESA k Arianespace. Operátor Arianespace poskytl finální analýzy, přípravy a zajistil operace – stejně jako marketing, který přinesl družici VNREDSat‑1A coby první komerční náklad rakety Vega.

Druhá mise rakety Vega demonstrovala její schopnost vynést několik nákladů najednou za pomoci adaptéru VESPA. Stejně tak demonstrovala celkovou flexibilitu systému.

Stejně tak představila nový letový software vyvinutý kontraktorem ELV a novou sledovací stanici na severozápadě Francouzské Guayany, která zajišťuje telemetrii během jistých fází letu, kdy by za normálních okolností mohla být ovlivněna spalinami z motorů na tuhá paliva.

„Vega potvrdila, že je připravena realizovat kvalitní dopravní služby pro malá zařízení na nízkou oběžnou dráhu Země,“ uvádí ředitel ESA pro nosné systémy Antonio Fabrizi. „Evropa tak má nyní kapacitu, aby mohla obsloužit vládní i komerční trh na tomto rostoucím segmentu.“

„Od loňského kvalifikačního letu trh evidentně přivítal příchod rakety Vega – a tak dnes můžeme oznámit vynesení první komerční družice.“

 

Hlavním nákladem letu byl satelit Proba-V, který vážil 138,2 kg a který postavila firma Qinetiq Space z Belgie.

„Se startem třetí družice Proba můžeme konstatovat, že tento program malých družic ESA dozrál,“ poznamenává ředitel pro techniku a řízení kvality v ESA Franco Ongaro.

„Let potvrdil schopnost ESA vytvořit komplexní a flexibilní mise, které rychle reagují na konkrétní výzvy a potřeby. Poté, co projde poletovou kontrolou, stane se Proba-V operační družicí a bude poskytovat data nedočkavě čekající komunitě.

„Navíc bude pokračovat v tradici technologických demonstrátorů, ze kterých bude v následujících letech těžit široká evropská kosmická komunita.“

Družice Proba‑V je odvozena od platforem ze dvou předchozích misí ESA, přičemž nese přístroj Vegetation pro globální mapování vegetace každé dva dny. Jedná se o nástupce přístrojů Vegetation, které si svůj křest vesmírem odbyly na francouzských družicích SPOT-4 a -5.

Proba-V se pohybuje na stejné oběžné dráze jako SPOT-5, aby plynule převzala štafetu od stárnoucího satelitu poté, co se koncem příštího roku očekává jeho vyřazení z provozu. Přístroj Vegetation představuje špičkovou snímkovací aparaturu určenou k získávání fotografií s rozlišením 350 m ve čtyřech viditelných a infračervených pásmech a se šířkou záběru 2250 km. To umožňuje denní pokrytí všech oblastí mezi 35 a 75 stupni severní šířky a mezi 35 a 56 stupni jižní šířky. Data budou zpracovávána a poskytována široké mezinárodní vědecké komunitě stejně jako je bude mít k dispozici Evropská komise.

Kromě hlavního úkolu nese Proba-V ještě celou řadu technologických zařízení jako je například přijímač schopný detekovat letící letadla na celém světě, inovativní komunikační zesilovač, inovativní pár detektorů radiace a experiment testující optická vlákna ve vesmíru.

Družice VNREDSat-1A (Vietnam Natural Resources, Environment, Disaster Satellite) váží 115,3 kg a je komerčním zařízením pro dálkový průzkum Země, které postavila společnost Astrium pro vietnamskou Akademii věd a techniky. Kontrakt na vypuštění byl podepsaný skrze společnost Arianespace letos v lednu.

ESTCube-1 je první estonský satelit. Jde o 1,3 kg těžký CubeSat, který navrhli a postavili studenti z univerzity v Tartu za pomoci Finského meteorologického institutu. Vysune deset metrů dlouhý kabel, který má demonstrovat elektrostatické manévrování v plazmovém toku. To by mohlo v konečném důsledku umožnit elektrostatické meziplanetární plachtění bez použití pohonných látek.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2018 NETservis s.r.o.