Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nosič Vega si drží perfektní bilanci

Nosič Vega si drží perfektní bilanci

14.12.2015

Nosič Vega si drží perfektní bilanci

Evropská lehká nosná raketa Vega vstupuje do komerčního života bez ztráty kytičky: a navíc představila své rozsáhlé schopnosti v rámci pestr palety misí.

Nosič Vega zaznamenal šestý úspěšný start v řadě poté, co tento měsíc dopravil do vesmíru výzkumnou družici ESA LISA Pathfinder. Už dříve vynesl na oběžnou dráhu zařízení pro dálkový průzkum Země, testování nových technologií nebo průzkumné mise.

Nyní přebírá plnou zodpovědnost operátor Arianespace za komerční využití Vegy při startech z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana).

V nosič Vega má velkou důvěru i trh, který už nyní objednat devět z deseti raket, které Arianespace objednala u dodavatele ELV v listopadu 2013.

V roce 2016 je Vega připravena k uskutečnění duální: jednak bude vynesena PeruSat-1 (snímkovací družice pro Peru) a jednak čtyři menší satelity pro Skybox Imaging. Před koncem roku pak bude při další misi vypuštěna turecká družice pro dálkový průzkum Země Göktürk-1.

Vega je ideální nosič pro malé vědecké družice a mise pro dálkový průzkum Země v rozmezí 300 až 2500 kg na polárních a nízkých oběžných drahách. Ovšem během demonstrační fáze předvedla raketa mnohem více.

Po premiéře Vegy v únoru 2012 ukázal program ESA VERTA (Vega Research and Technology Accompaniment) širokou paletu možností a flexibilitu nosiče.

V květnu 2013 dopravila Vega tři různé náklady na dvě různé dráhy, a to včetně odlišného sklonu k rovníku. Její adaptér VESPA totiž dovoluje vynášet až 1000 kg těžkou družici na své horní části a až 600 kg vážící zařízení na spodní pozici – nebo několik sekundárních zařízení o úhrnné hmotnosti až 600 kg.

Minidružice ESA Proba-V pro dálkový průzkum Země byla umístěna na horní pozici adaptéru VESPA. V něm pak byly další dva satelity ESTCube‑1 a VNREDSat-1A. Mimochodem, šlo o první komerční náklad Vegy.

Závěrečný zážeh čtvrtého stupně Vegy tehdy ještě demonstroval schopnost opustit oběžnou dráhu, aby bylo sníženo riziko vyplývající z kosmické tříště.

V únoru 2015 vynesla Vega kosmoplán IXV na autonomní testovací misi návratových technologií, která prověřovala technologie pro budoucí kosmické dopravní systémy.

Namísto letu na polární dráhu, který byl využitý při předchozích misích, musel letět kosmoplán IXV na suborbitální rovníkovou dráhu, která jej přivedla na přistání do vln Tichého oceánu po 100 minutách letu.

S hmotností téměř dvě tuny se IXV přiblížil k maximální nosnosti Vegy a zabral většinu místa uvnitř ochranného aerodynamického krytu.

Program VERTA je nyní dokončený a na něj navazuje další program ESA – LEAP (Launchers Exploitation Accompaniment Programme). Ten má zajistit, že Vega zůstane operační i v dalších letech a že budou realizována nová zlepšení, která zlepší schopnosti a sníží cenu.

Jednou z inovací, která je aktuálně studována, je využití menšího a zjednodušeného adaptéru VESPA. Ten by měl dovolit vynášet mikro- a nanodružice o hmotnosti 1 až 50 kg a dovolit tak nosiči vstoupit na tento dynamicky se rozvíjející trh.

Na ministerském setkání ESA v prosinci 2014 se členské státy kosmické agentury shodly na vývoji silnější varianty nosiče Vega C, která by si měla svoji premiéru odbýt v roce 2018. Díky sdílení vývoje prvního stupně s nosičem Ariane 6 by mělo dojít k dalšímu snížení ceny celého programu – což je jeden z hlavních cílů modernizace.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril