Česky English

Úvodní stránka Aktuality Návrat na podmořskou kosmickou stanici

Návrat na podmořskou kosmickou stanici

22.7.2016

Návrat na podmořskou kosmickou stanici

Letošní podmořská výcviková mise NASA slibuje být pro kosmonauty delší a lepší, než kdykoliv dříve. Začne 21. července, přičemž kosmické agentury v jejím rámci budou testovat technologie a zkoumat chování mezinárodní posádky během dlouhodobé mise. Stane se tak na trvale ponořené podmořské základně u břehů Floridy.

Již 21. běh experimentu NEEMO (NASA Extreme Environment Mission Operations) bude napodobovat misi na Mars, v jejímž rámci se má testovat vybavení pro kosmonauty. Šest „akvanautů“ stráví 16 dní v hloubce 20 metrů pod hladinou, přičemž uskuteční několik „vodních procházek“. Správným nastavením svého vztlaku mohou akvanauti simulovat gravitaci na Marsu.

ESA tentokrát posílá z Evropského střediska kosmonautů Hervého Stevenina a Matthiase Maurera, aby se zúčastnili mise. Hervé Stevenin vysvětluje: „Už jsme se podíleli na předchozích misích NEEMO, kdy jsme řešili problémy týkající se budoucích kosmických průzkumných misí. Pokaždé přitom zlepšujeme naše operační koncepty pro kosmické vycházky a naši interakci s pozemním řídicím střediskem, což je důležité pro budoucí výpravu na Mars. Ovšem to, co se zde dozvíme, je také plně aplikovatelné na pilotované lunární výpravy.“

Matthias Maurer zůstane na základně plných 16 dní společně s astronautkou NASA Megan McArthurovou. Doprovodí je další astronaut NASA Reid Wiseman a výzkumník Marc O'Griofa, kteří se ovšem v polovině běhu experimentu vymění s dvojicí vědců Dawn Kernagis a Noel DuToit.

Podobně jako na Mezinárodní kosmickou stanici jsou i mise NEEMO mezinárodní a posádka bude jak testovat nové vybavení, tak uskutečňovat experimenty. Některé z nich budou realizovány pod mořskou hladinou i ve vesmíru: jde třeba o japonský pokus Multi-Omics, přičemž jedním z jeho testovacích subjektů byl kosmonaut ESA Tim Peake.

Akvanauti budou také testovat novou verzi ESA mobiPV, což je oblékatelný prototyp elektroniky, který nabídne kosmonautům přístup k instrukcím s audio a video výstupy, které mohou vidět a slyšet jen oni. Vybavení už bylo testováno při předchozích experimentech NEEMO a přímo ve vesmíru jej odzkoušel loni na sklonku léta během své desetidenní mise kosmonaut ESA Andreas Mogensen.

V návaznosti na výstupech letošního použití se očekává, že druhá letová verze by se měla vydat na ISS v průběhu roku 2017.

mobiPV budou akvanauti používat k odebírání a analyzování vodních vzorků během mise, aby otestovali AquaPad. Jde o experiment vedený ESA zkoumající možnost levného a jednoduchého filtrování vody s pomocí nové biomimetické membrány, která kopíruje přírodu.

Pozemní řídicí středisko bude akvanauty sledovat a stejně tak jim bude pomáhat prostřednictvím jejich vlastních zařízení mobiPV. Také toto už bylo na kosmické stanici otestováno – a stane se tak v dohledné době znovu během mise kosmonauta ESA Thomase Pesqueta, která začne letos v listopadu.

V rámci dalších experimentů budou testovány jednotky virtuální reality pro realizaci letových operací a pro zkoumání výživy kosmonautů v extrémním prostředí.

Matthias Maurer uzavírá: „Už se na toto dobrodružství s mezinárodní posádkou nesmírně těším. Možná budeme jen v hloubce 20 m pod mořskou hladinou, ale dekomprese a návrat na povrch nám zabere přes šestnáct hodin. A to je více, než když se vracíte zpět na Zemi z Mezinárodní kosmické stanice.

Experiment lze sledovat na Twitteru s hashtagem #NEEMO21

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.