Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nalezena první rotující neutronová hvězda v Andromedě

Nalezena první rotující neutronová hvězda v Andromedě

31.3.2016

Nalezena první rotující neutronová hvězda v Andromedě

Dekády průzkumu „dvojčete“ naší Mléčné dráhy, blízké galaxie Andromeda, se začíná vyplácet. A to díky objevu pozůstatku zaniklé hvězdy, neutronové hvězdy, s pomocí družicové observatoře ESA XMM-Newton.

Andromeda neboli M31 je populárním cílem mezi astronomy. Na jasné a tmavé obloze je dokonce viditelná prostým okem. Svou blízkostí a podobnou strukturou naší vlastní spirálové galaxii, Mléčné dráze, je nejdůležitější přírodní laboratoří pro astronomy. Proto je už desítky let intenzivně studována teleskopy, a to ve všech oblastech elektromagnetického spektra.

Navzdory tomu, že je extrémně dobře prostudovaná, jedna zvláštní třída objektů v ní nikdy nebyla detekována: rotující neutronové hvězdy.

Neutronové hvězdy jsou malé mimořádně husté pozůstatky po kdysi masivních hvězdách, které na konci svého přirozeného života explodovaly jako silné supernovy. Často velmi rychle rotují a vysílají pravidelné radiační pulsy směrem k Zemi: podobně jako světlo majáku se objevuje a mizí v pravidelných intervalech.

Tyto „pulsary“ je možné najít ve hvězdných párech, když neutronová hvězda kanibalizuje své sousedy. To vede k tomu, že se rychlost rotace neutronové hvězdy ještě zvyšuje. Stejně tak se zesilují pulsy vysokoenergetického rentgenového záření z horkých plynů proudících magnetickými poli dolů k neutronové hvězdě.

Binární oblasti hostující takovouto neutronovou hvězdu jsou v naší vlastní galaxii poměrně časté, ale pravidelné signály z podobného páru nebyly nikdy dříve v Andromedě pozorované.

Nyní astronomové systematicky procházející archívy dat z rentgenového teleskopu XMM-Newton odhalili signál z neobvyklého zdroje, který přesně odpovídá modelu rychle rotující neutronové hvězdy.

Kolem své osy se otočí jednou za 1,2 sekundy a zdá se, že se „krmí“ ze sousední hvězdy, kterou oběhne jednou za 1,3 dne.

„Očekávali jsme, že dokážeme detekovat periodické signály od nejjasnějších rentgenových objektů v Andromedě. A to podobně, jako jsme našli už v šedesátých a sedmdesátých letech v naší vlastní galaxii,“ vysvětluje Gian Luca Israel z italského institutu INAF-Osservatorio Astronomica di Roma a jeden z autorů studie popisující výsledky. „Ale trvalé a jasné rentgenové pulsary jako je tento jsou pořád jaksi zvláštní, takže jsme si nebyli zcela jisti, že jeden z nich najdeme v Andromedě.“

„Prošli jsme archivními daty Andromedy v rozpětí let 2000 až 13, ale až v roce 2015 jsme byli schopni identifikovat tento objekt ve vnější spirále galaxie. A to jen na dvou ze 35 měření.“

Zatímco přesný původ systému zůstává nejasný, data ukazují, že je neobvyklý a exotický.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.