Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nabitý program plný experimentů a nových kosmických lodí na ISS

Nabitý program plný experimentů a nových kosmických lodí na ISS

8.4.2016

Nabitý program plný experimentů a nových kosmických lodí na ISS

Kosmonautovi ESA Timovi Peakemu zbývají na Mezinárodní kosmické stanici dva měsíce pobytu, přičemž prochází mimořádně nabitým obdobím plným provádění experimentů a přijímání nových kosmických lodí. Osmého dubna odstartovala k ISS třetí zásobovací loď během tří týdnů a úkolem Timothyho Peaka bude zajistit její připojení ke stanici.

Dne 26. března astronaut NASA Tim Kopra použil 17metrový manipulátor k tomu, aby zachytil a následně k ISS připojil nákladní loď Cygnus. Asistoval mu Tim Peake, který monitoroval přílet, komunikaci s pozemním střediskem a spojení s přilétající družicí.

Dne 2. dubna se pak automaticky k ISS připojila ruská nákladní loď Progress. Jen o tři dny dříve od stanice odletěla loď stejného typu, která odvezla z komplexu nahromaděný odpad.

V neděli 10. dubna se Tim Peake ujme připojování osmé zásobovací lodi Dragon za použití robotické paže stanice. Manévr je plánovaný na 10:30 h GMT.

Každá nová loď přiváží jídlo, vybavení a experimenty, a to vše musí být vyloženo a uloženo. Některé experimenty přitom musí být rychle dopraveny do chladicích boxů nebo vykonány co nejrychleji dříve, než se jejich obsah znehodnotí.

 

Cévy ve vesmíru

Jeden z experimentů přivezených lodí Dragon se bude snažit o růst krevních cév v kosmickém prostoru. „Spheroids“ je biologický pokus, který pracuje s lidskými buňkami nacházejícími se na vnitřní vrstvě cév. Tyto buňky jsou přitom v přímém kontaktu s krví a mají regulační charakter na různé faktory jako je třeba krevní tlak.

Pozemní výzkumy naznačují, že je možné kultivovat trubičkové buněčné kultury, které se podobají malým rudimentárním cévám. Experiment „Spheroids“ se chce zaměřit na pochopení toho, proč a jak se buňky formují do těchto struktur a jak se adaptují na podmínky mikrogravitace.

Vykládka nových experimentů a zásob zabere Timovi Peakemu a jeho pěti společníkům na ISS celý víkend a bude pokračovat do příštího týdne.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.