Česky English

Úvodní stránka Aktuality Na observatoři LISA Pathfinder bylo dosaženo volného pádu

Na observatoři LISA Pathfinder bylo dosaženo volného pádu

2.3.2016

Na observatoři LISA Pathfinder bylo dosaženo volného pádu

V pondělí 22. února došlo k uvolnění dvojice testovacích objektů, které tvoří jádro výzkumu prováděného observatoří ESA LISA Pathfinder.

V pondělí byly dvě krychle umístěné v jádru observatoře ESA LISA Pathfinder uvolněny, takže jsou pod vlivem jediného fenoménu – samotné gravitace. Jde o další mezník při testování technologií k pozorování gravitačních vln z vesmíru.

Byly to intenzivní dva měsíce pro observatoř LISA Pathfinder. Po startu 3. prosince 2015 a šesti zážezích motoru za účelem zvýšení oběžné dráhy konečně dosáhla na svého „pracoviště“. Jde o bod L2, který se nachází 1,5 miliónu kilometrů od Země směrem ke Slunci. Stalo se tak v lednu; poté začal tým techniků a vědců zapínat a testovat jednotlivé systémy observatoře.

Jednou z nejdelikátnějších operací přitom bylo uvolnění dvou testovacích objektů z mechanismu, který je pevně svíral během předletové přípravy, startu a cesty do cílové lokality.

Nejprve bylo 3. února staženo osm „prstů“, které držely identické krychle ze zlata a platiny v rozích. Krychle pak byly přidržovány už jen dvojicí tyčí, které se zlehka dotýkaly protilehlých stran.

Tyče byly staženy z prvního testovacího objektu dne 15. února, z druhého pak o den později. Díky tomu začaly krychle plout prostorem jen několik milimetrů od stěn observatoře.

Úspěšné uvolnění dvou krychlí, které se tak pohybují vesmírem ve vzdálenosti půldruhého miliónu kilometrů od Země, nadchlo členy řídicího týmu.

Během následujících dní byly využity elektrostatické síly k tomu, aby pohnuly s krychlemi a kopírovaly tak pohyb observatoře vesmírem, který je nepatrně ovlivňován externími silami jako například tlakem ze slunečního větru.

To dovolilo řídicímu týmu uskutečnit další zkoušky přístrojů. A to včetně systému určeného k měření elektrického náboje každé krychle, nebo procesů monitorování jejich pozice a orientace.

Následně tým zaměřil obě krychle s pomocí laserových paprsků, které je propojily – a zkontroloval, zdali laserová měření souhlasí s údaji získanými pomocí elektrostatických senzorů.

Po ověření, že všechno pracuje, jak bylo zamýšleno, byla intenzita elektrostatických sil průběžně redukována, dokud zcela nezmizela. Díky tomu došlo ke krátkému testu pohybu ve volném pádu dne 19. února.

Konečně dne 22. února čekala na celý tým mise největší výzva: úplné uvolnění obou krychlí. Díky tomu se začaly pohybovat jen toliko silami samotné gravitace – a observatoř začala aktivně manévrovat kolem nich.

Aby toho bylo možné dosáhnout, sleduje LISA Pathfinder pozici a orientaci každé krychle a následně koriguje svůj pohyb zažehnutím mikromotorů, aby udržela svoji polohu vystředěnou na jednu z krychlí.

„Jde o historický mezník: demonstrujeme nejčistší volný pád, jakého kdy bylo dosaženo,“ vysvětluje projektový vědec observatoře LISA Pathfinder Paul McNamara.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.