Česky English

Úvodní stránka Aktuality Na oběžné dráze je už čtrnáct družic systému Galileo

Na oběžné dráze je už čtrnáct družic systému Galileo

25.5.2016

Na oběžné dráze je už čtrnáct družic systému Galileo

Navigační družicový systém Galileo pojmenovaný po astronomovi, který jako první určil přesnou pozici Země ve vesmíru, má nyní už 14 satelitů na oběžné dráze. A to díky úspěšnému vypuštění dvou dalších v úterý 24. května.

Družice Galileo 13 a 14 odstartovaly společně na palubě rakety Sojuz z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně v úterý 24. května v 08:48 h GMT (10:48 h středoevropského času, 05:48 h času místního).

Sedmý start v rámci programu Galileo proběhl čítankově: první tři stupně nosiče Sojuz dopravily družice na nízkou oběžnou dráhu, odkud je vynesl horní stupeň Fregat až na cílovou střední oběžnou dráhu.

Dvojice družic Galileo byla vypuštěna na kruhovou dráhu ve výšce 23522 km 3 hodiny a 48 minut po startu. V následujících dnech ji čeká pečlivá sekvence vyladění dráhy, aby se dostaly na potřebnou pracovní – a pak bude následovat testovací fáze. Pokud proběhne úspěšně, přidají se ke zbytku konstelace před koncem letošního roku.

„Dnešní ukázkový start přidal dvě nové družice do největší evropské satelitní konstelace,“ komentuje generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner.

„Stalo se tak díky tomu, že evropský výrobní a testovací průmysl řešící program Galileo dosáhl pravidelného pracovního rytmu.“

„Dnešní start přinesl evropskou sestavu Galileo do poločasu, protože řečí čísel je za námi stejně vypuštění družic jako před námi,“ poznamenává ředitel programu Galileo a s navigací spojených služeb v ESA Paul Verhoef. 

„Také je důležité zmínit, že šlo o poslední let Galileo na raketě Sojuz v letošním roce před tím, než upravený nosič Ariane 5 vynese čtyři namísto běžných dvou družic najednou. Tento start se chystá na podzim.“

„Mezitím v zákulisí tvrdě pracujeme, abychom zajistili celosvětové fungování systému Galileo. Jde třeba o pozemní stanice, jež budou základem spolehlivého, bezpečného a robustního zahájení operačních služeb.“

 

O systému Galileo

Galileo je evropský civilní navigační družicový systém. Dovolí uživatelům na celém světě získávat informace o své pozici v čase a prostoru, a to s nebývalou přesností. Jakmile bude dokončený, systém se bude sestávat z 24 operačních satelitů a odpovídající pozemní infrastruktury pro poskytování pozičních, navigačních a časových služeb.

Program Galileo je financovaný a vlastněný Evropskou unií. Za celý program má zodpovědnost Evropská komise, která řídí a dozoruje implementaci všech programových aktivit.

Nasazení systému Galileo, jeho návrh a vývoj nové generace systémů, stejně jako technický vývoj infrastruktury byl svěřený ESA. Definiční, vývojová a ověřovací fáze je také prováděna ESA, přičemž ji spolufinancuje ESA a Evropská komise.

Evropská agentura GSA (Global Navigation Satellite System Agency) zajišťuje rozvoj a bezpečnost systému Galileo. Operační provoz a poskytování služeb bude GSA svěřeno od roku 2017.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.