Česky English

Úvodní stránka Aktuality Mrazivé léto pro družici Sentinel-2B

Mrazivé léto pro družici Sentinel-2B

18.7.2016

Mrazivé léto pro družici Sentinel-2B

 Zatímco většina z nás se těší na to, že letošní léto stráví někde na slunci, družice Sentinel-2B je vystavována extrémnímu chladu kosmického prostředí. A to proto, aby bylo jisté, že je připravena na tvrdou práci na oběžné dráze. 

 

Družice Sentinel-2B bude nejbližším satelitem, který se dostane do vesmíru v rámci evropského programu monitorování životního prostředí GMES/Copernicus.

V roce 2017 doplní své identické dvojče, družici Sentinel-2A, aby společně dodávaly snímky ve vysokém rozlišení. Ty najdou uplatnění v početných aplikacích: od monitorování stavu světové vegetace přes změny způsobu využívání zemského pokryvu až po mapování oblastí zasažených přírodními katastrofami.

Dvě družice budou obíhat Zemi v rozestupu 180 stupňů, přičemž šíře záběru jejich kamer je 290 km. Fotografován bude zemský pokryv, velké ostrovy, vnitrozemské a pobřežní vody – a to vždy jednou za pět dní.

Ovšem před tím, že družice Sentinel-2B doplní své dvojče, tak musí být prověřena i se svou sadou přístrojů, aby bylo zajištěno, že zvládne tvrdé podmínky panující při startu, stejně jako následně při pobytu v kosmickém prostředí.

V polovině června po sestavení a testování, které zajistilo, že výroba ve firmě Airbus Defence and Space v německém Friedrichshafenu proběhla dle plánu, byla družice převezena do technického střediska ESA v Nizozemí. Zde projde sérií testů simulujících jednotlivé aspekty kosmického prostředí.

Jakmile bude družice vyložena a po cestě překontrolována, začne čtyřměsíční zkušební kampaň. Nejprve projde „teplotně vakuovým“ testem v simulátoru LSS (Large Space Simulator); jde o největší vakuovou komoru v Evropě. Výkonné pumpy z ní odstraní veškerý vzduch, takže vznikne velmi kvalitní vakuum, přičemž kapalný dusík ve stěnách simulátoru napodobí chlad vesmíru.

Manažer montáže, integrace a testování družice Sentinel-2 v ESA Paolo Laberinti to komentuje: „Sentinel-2B je naše druhé dítě.“

„Do jeho vytvoření bylo zapojeno mnoho evropských firem. Ty udělaly maximum pro bezproblémovou přípravu a pro kvalitní výstupy, takže dnes nám Sentinel-2A dodává fantastické produkty. Testy nové družice představují další krok do budoucna.“

Po simulátoru LSS bude družice Sentinel-2B přesunuta do Maxwellovy komory, která je navržena k monitorování veškerých externích elektrických signálů pro testování „elektromagnetické kompatibility“. Tyto testy mají zajistit, že družice bude imunní vůči elektromagnetické interferenci a že bude schopná správně komunikovat s pozemními stanicemi.

Následovat bude mechanické testování v zařízení LEAF (Large European Acoustic Facility), které je schopno simulovat hluk rakety během startu a cesty na oběžnou dráhu. Poté přijde na řadu finální sada testů, které budou mít za cíl překontrolovat, zdali všechny systémy ve zdraví přečkaly sérii simulací prostředí, v němž se satelit bude pohybovat.

Zkušební kampaň bude probíhat do konce října.

Finální revize následně potvrdí připravenost družice na start. Různé týmy pak zajistí provedení posledních kroků, aby se satelit Sentinel-2B mohl bezpečně dostat na oběžnou dráhu a zdvojnásobit produkci širokoúhlých multispektrálních dat pro uživatele z Evropy i celého světa.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.