Česky English

Úvodní stránka Aktuality Monitorování produktovodů z vesmíru

Monitorování produktovodů z vesmíru

7.6.2016

Monitorování produktovodů z vesmíru

Holandská společnost Orbital Eye vyvinula službu, která využívá družic k monitorování plynovodů a ropovodů. Službu už aplikoval významný africký operátor produktovodů.

Celosvětově přesahuje délka ropovodů a plynovodů dva milióny kilometrů. Ve většině případů přitom nejsou nikterak hluboko pod zemí: jen zhruba půldruhého metru.

Jen v Evropské unii přitom mají plynovody délku 140 tisíc kilometrů, dalších 40 tisíc kilometrů představují ropovody a potrubí na související produkty. A navíc jsou tu finální distribuční linky do našich domovů nebo v místech zpracování.

Pro provozovatele produktovodů je bezpečnost alfou a omegou. Případné nehody jsou totiž závažné a ohrožují životní prostředí i populaci. O návazných dopadech plynoucích z výpadku poškozeného potrubí ani nemluvě.

V Evropě je téměř polovina selhání vysokotlakového přenosového plynového potrubí způsobena výkopovými pracemi, konstrukční činností a hlubokou orbou.

Operátoři se snaží redukovat podobné incidenty také vzdušným průzkumem s pomocí helikoptér. Celou trasu tak zkontrolují přibližně jednou za tři týdny.

Ovšem 37 procent problémů je detekováno veřejností, zatímco vzdušný průzkum odhalí jen 17 procent. Služba PIMSyS firmy Orbital Eye je tuto detekční možnost schopna výrazně zvýšit.

Systém využívá radarové snímky z družic v kombinaci s chytrým softwarem, který je schopen odhalit potenciální hrozby nebo i nepatrné pohyby země.

Operátoři produktovodů, kteří jsou upozorněni na podezřelé události, pak mohou vyslat do terénu pracovníky, kteří najdou hlášenou událost nebo detekují rizika za pomoci aplikace v tabletu.

Aplikace se může připojit k centrální databázi skrze pozemní sítě nebo satelitní komunikaci, takže může být využívána v odlehlých lokalitách, jako jsou pouštní oblasti.

Program EU GMES/Copernicus se svým setrvale rostoucím počtem družic Sentinel nabízí zdarma vysokou kvalitu dat dálkového průzkumu Země, a to dnem i nocí a bez ohledu na počasí.

„Od okamžiku, kdy byla družice Sentinel-1A vypuštěna, využíváme její snímky – a výsledky jsou zatím velmi, velmi pozitivní,“ uvádí výkonný ředitel Orbital Eye Jan Ridder.

„Dnes jsou data z družice Sentinel-1A obnovována v průměru jednou za dvanáct dní. Někteří operátoři sice nejprve požadují vyšší frekvenci, ale jakmile systém začnou využívat, zjistí, že stávající doba je ve většině případů dostatečná.“

Družice Sentinel-1B, která byla vypuštěna 25. dubna 2016, má zajistit pravidelnější přelety a pokrytí větších oblastí včetně Asie, Afriky a Spojených států. Díky tomu bude Orbital Eye schopna rozšířit své služby.

„Díky podpoře ESA jsme byli v roce 2015 schopni nasadit PIMSyS u dvou operátorů, čímž jsme získali zkušenosti z reálného světa. To bylo kritické pro získání důvěry u dalších možných zákazníků v rámci průmyslu.“

Olivier Becu z ESA k tomu dodává: „Náš program IAP (Integrated Applications Promotions) nabízí slibným start-upům jako je třeba Orbital Eye možnost vyvinout a nasadit nové kosmické služby do operačního provozu, aby jejich koncepty mohly prokázat svoji životaschopnost.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.