Česky English

Úvodní stránka Aktuality Modul Philae nalezen!

Modul Philae nalezen!

8.9.2016

Modul Philae nalezen!

Jen necelý měsíc před koncem mise získala kamera s vysokým rozlišením na meziplanetární sondě Rosetta snímky zachycující výsadkový modul Philae uvězněný ve zlomu na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

Snímky pořízené 2. září úzkoúhlou kamerou OSIRIS zachycují povrch komety ze vzdálenosti 2,7 km, přičemž je na nich patrné tělo výsadkového modulu plus dvě ze tří podvozkových vzpěr.

Ze snímků je také patrná orientace modulu Philae: z ní plyne, proč byla komunikace po přistání 12. listopadu 2014 tak obtížná.

„Protože nám zbývá jen měsíc z mise sondy Rosetta, jsme šťastní, že jsme konečně nalezli modul Philae – a pořídili jeho fotografie v neuvěřitelných detailech,“ uvádí Cecilia Tubiana z týmu řídicího činnost kamery OSIRIS, která byla první osobou studující snímky poté, co je Rosetta včera přeposlala na Zemi.

„Po měsících práce, kdy jsme se zaměřovali na zpřesňování místa přistání, jsem velmi nadšená, že jsme konečně získali veledůležitý snímek modulu Philae nacházejícího se v oblasti Abydos,“ uvedl Laurence O’Rourke, který několik posledních měsíců koordinoval v ESA pátrání po modulu Philae mezi týmy OSIRIS, operačními a navigačními.

Modul Philae byl naposledy viděný, když se dotknul komety v oblasti Agilkia, odrazil se a následně letěl další dvě hodiny před tím, než definitivně dosednul v oblasti pojmenované Abydos. Ta se nachází na menším ze dvou „jader“ komety.

Po třech dnech byla spotřebována energie z primárních baterií modulu a ten se uvedl do hibernace. Poté se jen krátce ozval v červnu a červenci 2015 v době, kdy se kometa přiblížila ke Slunci a bylo tak k dispozici více energie.

Ovšem až dodnes nebyla jeho přesná poloha známá. Zaměření rádiových dat nás dovedlo k oblasti o průměru desítek metrů, ovšem na snímcích s relativně nízkým rozlišením se podařilo identifikovat dokonce desítky potenciálních kandidátských objektů. Všechny ale nebylo možné analyzovat tak, aby se potvrdil či vyvrátil jeho vztah k Philae.

Zatímco většina kandidátských objektů byla postupně vyřazena analýzou snímků a dalšími technikami, tak všechny nepřímé důkazy postupně začaly svědčit pro jeden objekt. A ten byl nyní na snímcích pořízených z bezprecedentní blízkosti kometárního jádra „usvědčený“ jako modul Philae.

Ze vzdálenosti 2,7 km je rozlišení kamery OSIRIS zhruba 5 cm/pixel, což je dostatečné pro zachycení detailů modulu Philae o velikosti jednoho metru. To je ostatně vidět na finálních snímcích.

„Tento pozoruhodný objem přichází na konci dlouhého a bolestivého hledání,“ uvádí manažer mise Rosetta v ESA Patrick Martin. „Už jsme se začali domnívat, že modul Philae zůstane ztracený navždy. Je úžasné, že jsme ho dokázali objevit doslova v poslední hodině.“

„Tato úchvatná zpráva znamená, že nyní máme k dispozici poslední střípek do mozaiky, který nám dovoluje zasadit třídenní průzkum přímo z povrchu komety do správného kontextu,“ dodává projektový vědec mise Rosetta v ESA Matt Taylor.

„Nyní jsme dokončili pátrání po přistávacím modulu a jsme tak plně připraveni na přistání Rosetty. Naším dalším cílem je získání ještě detailnějších snímků místa, kam na povrchu komety dosedne,“ poznamenává jeden z tvůrců kamery OSIRIS Holger Sierks.

K objevu modulu Philae došlo necelý měsíc před tím, než na její povrch dosedne i mateřská sonda Rosetta. V pátek 30. září bude poslána na jednosměrnou cestu mající za cíl zkoumat kometu z bezprostřední blízkosti. Díky novým pozorováním – například prohlubní v oblasti Ma’at – chtějí vědci odhalit další tajemství o vnitřní struktuře kometárního jádra.

Podrobnější informace o pátrání, které vedlo k nalezení modulu Philae, stejně jako další fotografie, budou k dispozici již brzy.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril