Česky English

Úvodní stránka Aktuality Mise Sentinel-1 nabízí nový pohled na zemětřesení v Itálii

Mise Sentinel-1 nabízí nový pohled na zemětřesení v Itálii

30.8.2016

Mise Sentinel-1 nabízí nový pohled na zemětřesení v Itálii

Ve středu 24. srpna zasáhlo střední Itálii zemětřesení, které si vyžádalo nejméně 290 životů a rozsáhlé materiální škody. Při zajišťování pomoci humanitárními organizacemi byly využity družicové snímky – a vědci už s jejich pomocí začali analyzovat pohyb zemského pokryvu.

Apeninský poloostrov je náchylný k zemětřesením, za což vděčí své poloze na zlomu vytvořeném oddělením afrických a euroasijských tektonických desek. Zlom oddělující obě desky prochází po centrálními Apeninskými horami a kolem italského Jaderského pobřeží.

Za koordinování Italského ministerstva civilní ochrany studují vědci z italského Národního institutu pro geofyziku a vulkanologii a Institutu pro elektromagnetické vnímání prostředí při Národní výzkumné radě data z družice Sentinel-1 a z dalších radarových kosmických misí deformace povrchu způsobené zemětřesením.

Týmy zjistily, že hlavní deformační místa ukazují poklesy až o 20 cm v oblasti Accumoli a pohyb do strany až o 16 cm.

Vědci využívají techniku, která umožňuje mapovat povrchové deformace srovnáním radarových snímků zasažených oblastí pořízených před a po události.

Tým těží z dostupnosti dat z družic Sentinel-1A a Sentinel-1B. Vědci byli schopni změřit pohyb země ve vertikálním směru, stejně jako v západovýchodním směru kombinací radarových snímků získaných ve chvíli, kdy družice přelétaly z jihu na sever a severu na jih.

Mise Sentinel-1 ovšem neposkytuje pouze informace o aktuálním zemětřesení: vědci mají k dispozici také data z družic Cosmo-SkyMed od Italské kosmické agentury, stejně jako satelitní snímky od dalších kosmických agentur.

Krom toho jsou využita data z dalších misí programu GMES/Copernicus k tomu, aby byly vytvořeny mapy programem Copernicus Emergency Management Service pro vyhodnocení poškození.

Sentinel-1 je dvoudružicová mise pro evropský program monitorování životního prostředí GMES/Copernicus, který je realizovaný pod dohledem Evropské komise.

Sentinel-1 představuje dvoudružicovou misi pro evropský program monitorování životního prostředí GMES/Copernicus, který je realizován pod vedením Evropské komise. První satelit – Sentinel-1A – byl vypuštěný v roce 2014, přičemž sesterská – Sentinel-1B – je v komisní fázi po startu uskutečněném před čtyřmi měsíci.

Díky 250 km širokému záběru nad zemským pokryvem nabízí Sentinel-1 vědcům pohled na zemský pokryv v takovém rozlišení, který dovoluje studovat změny po zemětřesení a zjišťovat jeho původ.

Jakmile bude družice Sentinel-1B v příštím měsíci operační, bude možné uskutečňovat rutinní snímky nad kritickými oblastmi jako je Itálie, každých šest dní.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril