Česky English

Úvodní stránka Aktuality Mise Athena bude studovat vesmír vysokých energií a teplot

Mise Athena bude studovat vesmír vysokých energií a teplot

14.7.2014

Mise Athena bude studovat vesmír vysokých energií a teplot

ESA vybrala jako svoji druhou vědeckou misi ze třídy L (Large) pokročilý teleskop Athena, který bude pracovat v oblasti fyziky vysokých energií a teplot.

Observatoř bude studovat vesmír vysokých energií a teplot, přičemž je jí vyhrazený slot L2 v plánu Kosmická vize ESA 2015 až 25. Se startem se počítá v roce 2028.

Spojením velkého rentgenového teleskopu se špičkovým vědeckým vybavením získáme v případě observatoře Athena kapacitu, která bude schopná odpovědět na klíčové otázky astrofyziky, zejména pak na: Jak a proč se běžná hmota spojuje do galaxií a galaktických shluků v podobě, v jaké je známe dnes? A jak černé díry rostou a jaký mají vliv na své okolí?

Vědci věří, že černé díry tvoří středy prakticky všech galaxií a že hrají zásadní roli v jejich vzniku a vývoji.

Aby mohla observatoř Athena studovat toto propojení, bude pozorovat rentgenové emise z velmi žhavých materiálků bezprostředně před tím, než je pohlceno černou dírou. A to měřením narušení způsobeným lehkým zakřivením gravitačního pole a odložených efektů v tomto extrémním prostředí. Observatoř Athena stejně tak bude schopná např. pozorovat rotaci vlastní černé díry.

Silné přístroje observatoře Athena dále umožní bezprecedentní studie širokého spektra astronomických fenoménů. Třeba vzdálený gama záblesků, horkého plynu v prostoru mezi shluky galaxií, magnetické vazby mezi exoplanetami a jejich mateřskými hvězdami, polárními zářemi na Jupiteru a kometami v naší Sluneční soustavě.

„Athena bude špičkovou observatoří, která nabídne výrazný skok vpřed ve vědecké kapacitě ve srovnání s předchozími rentgenovými misemi. Krom toho se zaměří na základní otevřené otázky v astrofyzice,“ uvedl ředitel ESA pro vědu a robotický průzkum Alvaro Giménez.

„Výběr této mise podtrhuje evropské úspěchy na poli rentgenové astronomie. Mezi nejnovější patří výsledky z důležité družice XMM-Newton, která výrazně překračuje svoji plánovanou životnost.“

Výběrové řízení na misi L2 začalo v březnu 2013, kdy ESA vyzvala evropskou vědeckou komunitu, aby navrhla témata řešená v rámci druhé a třetí velké mise programu Cosmic Vision.

V listopad 2013 pak bylo vybráno téma „vesmír vysokých energií a teplot“ pro misi L2 s plánovaným datem startu v roce 2028 a téma „gravitační vesmír“ pro misi L3 s termínem startu v roce 2034.

Poté, co byla Athena oficiálně vybrána pro slot L2, posunula se do studijní fáze. Jakmile bude dokončený návrh a ocenění mise, bude navržena jako oficiální program ESA někdy kolem roku 2019. Následovat bude výroba zařízení.

Po startu se Athena vydá na svoji operační oběžnou dráhu kolem gravitačně stabilní polohy nějakých 1,5 miliónu kilometrů za Zemí při pohledu ze Slunce. Jde o pozici známou jako L2 (Lagrangeův bod 2), což je shoda označení s misí L2 z programu Cosmic Vision. Už dříve využily polohu L2 další mise ESA: Herschel, Planck a Gaia.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.