Česky English

Úvodní stránka Aktuality Mikrokamera o velikosti šálku espressa na družici Proba-2 vyfotografovala hurikán Isaac

Mikrokamera o velikosti šálku espressa na družici Proba-2 vyfotografovala hurikán Isaac

31.8.2012

Mikrokamera o velikosti šálku espressa na družici Proba-2 vyfotografovala hurikán Isaac Experimentální kamera menší než šálek espressa, která se nachází na družici ESA Proba-2 zachytila v pondělí sílící tropickou bouři Isaac ve chvíli, kdy se pohybovala západně od pobřeží Floridy napříč Mexickým zálivem.

Kamera X-Cam (Exploration Camera) na malé družici pořídila tento snímek v pondělí 27. srpna v 11:38:33 h GMT.

 
V té době byl Isaac tropickou bouří s maximálním stálým větrem o rychlosti 100 km/h, přičemž zasahoval pásmo široké 360 km od svého středu.
 
Očekává se, že během úterý se Isaac stane plnohodnotným hurikánem, protože jej přiživují teplé vody Mexického zálivu. 
 
Družice Proba-2 s objemem menším než jeden metr krychlový se primárně zaměřuje na pozorování Slunce a kosmického počasí.
 
Černobílá kamera X-Cam umístěná na spodní části satelitu je jednou ze sedmnácti nových technologií, které jsou zkoušené během mise Proba-2. Získává snímky ve viditelném a blízkém infračerveném záření.
 
Přístroj vytvořila švýcarská společnost Micro-Cameras & Space Exploration, která již dříve dodala různé miniaturní kamery pro ESA: například pro sondy Proba-2 a SMART-1.
 
Jedna z těchto kamer je i na sondě Rosetta – nyní křižující hlubinami sluneční soustavy – přičemž nám má v roce 2014 přinést první záběry z jejího povrchu.
 
X-Cam má zabudovaný vysoký stupeň inteligence, který rozhoduje o nejlepších expozicích pro získání optimální kvality snímků.
 
V budoucnu mají podobné kompaktní zobrazovače pomoci sledovat povrchy satelitů, zdali nedošlo k jejich poškození, nebo studovat vlivy prostředí.
 
První mise „Project for Onboard Autonomy“, Proba-1, byla vypuštěna v roce 2001 a stále pracuje. Proba-2 odstartovala v roce 2009. Proba-V, která bude mít za úkol monitorovat globální vegetaci, se chystá na vzlet v roce příštím.
 
Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril