Česky English

Úvodní stránka Aktuality Měsíc a Mars v letadle

Měsíc a Mars v letadle

26.9.2016

Měsíc a Mars v letadle

Proč nezkusit realizovat experiment v lunární nebo martovské gravitaci? ESA přichází za evropskými výzkumníky s nabídkou otestovat své teorie na palubě letadla, v němž na dvacet sekund vznikne snížená gravitace.

„Lety vytvářející podmínky částečné gravitace jsou vzácné a nabízejí unikátní příležitost provést výzkum v podmínkách, které dosud byly vytvářeny jen zřídkakdy,“ poznamenává vedoucí pilotovaných letů v ESA Jennifer Ngo-Anh.

ESA často provádí „parabolické“ lety za použití upraveného letounu Airbus A310, který letí nahoru a dolů a pohybuje se tak podobně jako vozík na horské dráze. V určitých částech křivky přitom pasažéři a experimenty na palubě zažívají krátké okamžiky redukované gravitace.

Běžně piloti letí pod náklonem 45 stupňů, aby nabídli dvacet sekund nulové gravitace. Ovšem pokud tento úhel změní, mohou upravit i hladinu gravitace: na šestinu, jaká panuje na Měsíci, nebo třetinu, se kterou bychom se mohli setkat pro změnu na Marsu.

Parabolické lety jsou užitečné pro vědecký a technologický výzkum, protože nabízí unikátní příležitost ovládat experimenty v podmínkách snížené gravitace s lidmi jako testovacími subjekty.

„Kromě toho, že jde o jediný způsob otestování experimentů v gravitaci odpovídající Měsíci a Marsu, tak parabolické lety simulující redukující úroveň gravitace nabízejí úžasnou příležitost pro provedení pokusů v jiných podmínkách, než v ‘normální gravitaci’,“ vysvětluje Jennifer Ngo-Anh. „Už dnes se těšíme na pestrou sestavu experimentů z celého světa.“

Jak bude vypadat procházka po Marsu?

Výzkumníci, kteří se zapojili se svými experimenty do parabolických letů s redukovanou gravitací v minulých kolech, publikovali jejich výsledky v prestižním časopise Nature. Inovátorský experiment například zkoumal, jak by bylo pro kosmonauty nejlepší pohybovat se na Marsu: ukázalo se, že ideální rychlost bude zhruba polovinou rychlosti běžné chůze na Zemi. A to je velmi zásadní informace pro plánování budoucích misí na Rudou planetu.

Co ještě dalšího potřebujeme vědět o tom, jak se lidé adaptují na život v omezené gravitaci?

Uzávěrka pro předkládání návrhů je 2. prosince 2016, přičemž lety se uskuteční v průběhu roku 2018.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.