Česky English

Úvodní stránka Aktuality Máte možnost pojmenovat „zónu ticha“ v ESA

Máte možnost pojmenovat „zónu ticha“ v ESA

17.4.2014

Máte možnost pojmenovat „zónu ticha“ v ESA

Zcela izolovaná od okolního světa simuluje speciální komora ESA bezbřehou prázdnotu vesmíru tak, aby v ní bylo možné testovat antény družic. Poté, co nyní prošla modernizací, hledá nové jméno. Zkuste předložit vítězný návrh – a komoru budete moci osobně navštívit.

Oficiální jméno komory je dnes dlouhé a nepraktické: Compact Payload Test Range. Je součástí technického střediska ESA v nizozemském Noordwijku, přičemž je kritickou komponentou umožňující testování antén připojených k až pětitunovým družicím.

Kovové zdi blokují veškeré vnější elektromagnetické signály jako je televizní a rádiové vysílání, radarové paprsky nebo hovory mobilních sítí. Navíc jsou vnitřní zdi komory pokryté špičatými trny z pěnové hmoty, takže jsou rádiové signály absorbovány i z vnitřních zdrojů.

Stejně tak je podobným způsobem pohlcován interní hluk. Díky tomu jde o velmi tiché pracoviště, když zde technici připravují hardware k testování. Aktuálně třeba nejnovější družice ESA Galileo.

„Zkušební komora je více než 25 let stará a když se podíváme na zamýšlené mise ESA, museli jsme provést jeho renovaci,“ vysvětluje správce zařízení Luis Rolo.

„Nyní se komora stala jedním z velmi malého počtu zkušebních zařízení na světě, která jsou schopná měřit výkon velkých antén na malou i velkou vzdálenost na jednom místě.“

„Většina podobných zařízení se zaměřuje buď na jeden typ testu, nebo na druhý. Proto hledáme nějaké jméno, které by vyjadřovalo i tuto novou duální kapacitu.“

Dvojice pečlivě tvarovaných parabol z uhlíkových vláken přetváří sféricky expandující rádiový signál přicházející k satelitu nebo z něj do přímého paprsku – stejného, jaký pak putuje vesmírem.

Tato schopnost znamená, že dálková měření mohou být provedena i navzdory omezeným rozměrům komory. Odtud pak pochází slovo „Compact“ (kompaktní) v jejím stávajícím formálním názvu.

V loňském roce získala komora špičkový skener pro měření elektromagnetických polí v bezprostřední blízkosti testované antény nebo kompletní družice. Navíc skener nebo testovaný objekt sám o sobě může být přemístěný tak, aby bylo možné kompletní mapování radiačních vlastností.

„Blízká měření mohou být matematicky zpracována do modelu ekvivalentního pro měření na dálku,“ dodává Luis.

„Přitom všechny třídy testování mohou pokrýt širokou paletu frekvencí, čímž nabízí všestrannost našim interním i externím zákazníkům.“

 

Navrhněte jméno

Klání, v němž je možnost navrhnout jméno komory je otevřené pro jakéhokoliv občana členského státu ESA. Stačí jen poslat e-mail s návrhem plus jeho krátký popis na e-mail estecpr@esa.int – a do předmětu nezapomenout uvést slovíčko COMPETITION.

Vítězný návrh získá prohlídku střediska ESTEC, která bude zahrnovat i návštěvu nově překřtěného zařízení. Odnese si i sběratelské vydání velkoformátové fotografické knihy The ESA Effect.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.