Česky English

Úvodní stránka Aktuality Magnetický tep planety Země

Magnetický tep planety Země

12.5.2016

Magnetický tep planety Země

Po více než dvou letech pozorování prováděných triem družic ESA Swarm máme k dispozici detailní mapování změn síly zemského magnetického pole.

Mise Swarm, která byla vypuštěna do vesmíru na konci roku 2013, má za cíl měřit a dekódovat různé magnetické signály ze zemského jádra, pláště, kůry, oceánů, ionosféry a magnetosféry. Jde přitom o záležitost několikaletého sledování.

Ačkoliv je neviditelné, tak magnetické pole a elektrické proudy v něm a kolem Země vytvářejí komplexní síly, které mají nezanedbatelný vliv na náš každodenní život.

Magnetické pole si můžeme představit jako velkou bublinu, která nás chrání před kosmickým zářením a elektricky nabitými atomovými částicemi. Ty bombardují Zemi coby součást slunečního větru. Proto je v trvalém stavu neustálé proměny.

Nové výsledky z konstelace družic Swarm byly prezentovány na sympóziu Living Planet Symposium. Získaná data ukazují, kde se naše ochranná „bublina“ oslabuje a naopak zesiluje a především: jak rychle tyto změny probíhají.

Animace ESA ukazuje, jak se mění síla zemského magnetického pole a jak se změnilo od roku 1999 do května 2016.

Modrá barva na ní ukazuje, kde je magnetické pole slabé a červená naopak ukazuje oblasti, kde je silné. Kromě dat z konstelace družic Swarm byly k vytvoření mapy využitá data také ze satelitů CHAMP a Ørsted.

Je vidět, že magnetické pole oslabuje o přibližně 3,5 procenta ve vyšších zeměpisných šířkách nad Severní Amerikou, zatímco nad Asií zesílilo o 2 procenta. Oblast, kde je magnetické pole tradičně nejslabší – Jihoatlantická anomálie – se pomalu posunuje západním směrem a během sledované doby oslabilo o zhruba 2 procenta.

Krom toho magnetický severní pól putuje směrem na východ – přesouvá se k Asii.

Druhá animace ESA ukazuje rychlost změn v zemském magnetickém poli mezi lety 2000 až 15. Oblasti, kde se rychlost změn snížila, jsou vyznačené modrou – a oblasti, kde se rychlost změn zvýšila, jsou červené.

Například v oblasti Jižní Afriky došlo ke snížení rychlosti změn, ale naopak nad Asií se zvýšila.

Panuje předpoklad, že magnetické pole vytváří oceán roztaveného železa, který tvoří vnější jádro Země nějakých 3000 km pod našima nohama. Chová se tak jako rotor v dynamu jízdního kola: generuje elektrický proud a neustále se měnící elektromagnetické pole.

Podle dnes platných hypotéz jsou změny v síle magnetického pole spojené s tím, jak tekuté železné jádro osciluje a pohybuje se.

Vědec v dánské organizaci DTU Chris Finlay k tomu uvádí: „Data z mise Swarm nám umožňují detailně mapovat změny v zemském magnetickém poli. A to nejen na povrchu Země, ale také směrem dolů k zemskému jádru.“

„Nečekaně ovšem nalézáme rychle lokalizovaná pole změn, která se zdají být důsledkem urychlování tekutého kovu putujícího v jádru.“

Manažer mise ESA Swarm Rune Floberghagen k tomu dodává: „Dva a půl roku po startu je skvělé vidět Swarm mapující magnetické pole a jeho proměny s fenomenální přesností.“

„Kvalita dat je skutečně úžasná a to otevírá cestu pro budoucí vědecké aplikace. Ty budou mít čím dál větší hodnotu s tím, jak budou shromažďována další a další data.“

Je evidentní, že inovativní mise ESA Swarm poskytuje nové náhledy na naše měnící se magnetické pole. Další výsledky by nám měly pomoci odhalit přírodní procesy do těch, které probíhají uvnitř naší planety až po ty, jež jsou způsobeny sluneční aktivitou.

Na druhé straně, tato informace jistě pomůže k lepšímu pochopení, proč se magnetické pole oslabuje na některých místech – a také v globálním kontextu.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.